AsyaHaberlerOrtadoğu

Afganistan’da ABD ordusuna ait milyonlarca dolar çalınmış

Afganistan’ın yeniden inşası için ABD Özel Denetim Kurumu SIGAR, son raporunda Afgan güvenlik güçlerinden 150 milyon dolardan fazla yakıt çalındığını açıkladı.

Rapora göre, Afgan güvenlik güçlerinden soygun çok karlı bir iş haline geldi. Çünkü son yıllarda ABD kuvvetlerinden ve Afgan güvenlik güçlerinden en az 154,4 milyon dolar akaryakıt çalındı.

Raporda ayrıca, petrol hırsızlığının Afganistan’daki isyancıların ve terörist grupların ihtiyaç duyduğu mali kaynaklara bağışçı olabileceği de belirtiliyor.

SİGAR raporundan elde edilen bulgular, 2008’den 2016’ya kadar, ABD Savunma Bakanlığı’nın Afganistan’ın askeri operasyonları için yaklaşık 10,6 milyon litre yakıt sağladığını ve bunun da 13 milyar dolardan fazla bir maliyete neden olduğunu gösteriyor. Pentagon, Afgan güvenlik güçlerinin yılda yaklaşık 4.9 milyon litre yakıta ihtiyaç duyduğunu tahmin ediyor.

Sigara raporuna göre, ABD Savunma Bakanlığı’nın bir parçası olan Afgan Ortak Güvenlik Geçiş Komutanlığı, yakıt dağıtımı için yeni seçeneklere bakıyor.

En son raporunda SIGAR, Afganistan Ortak Güvenlik Geçiş Komutanlığı’nın akaryakıt transferini ve teslimini izleyebilecek teknolojileri kullanmadığını söyledi. Bununla birlikte, şimdiye kadar, hükümet yetkilileri ve ordu, SİGAR raporu hakkında resmen tepki göstermemiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.