AsyaHaberler

Afganistan’da bir İngiliz askeri öldürüldü

Afganistan’da ABD’nin liderliğindeki işgalci güçler içinde yer alan İngiliz askerlerden biri daha düzenlenen işgal karşıtı bir eylemde öldürüldü.
İngiltere savunma bakanlığının açıklamasında ayrıntılı habere yer verilmezken böylece 2001’de bu ülkenin işgaliyle birlikte Afganistan’da öldürülen İngiliz asker sayısının 208’e çıktığı anlaşılıyor.
Haber kaynakları, İngiliz askerin, Hilmend bölgesinde yola yerleştirilen bombanın uzaktan patlatılması sonucu öldüğünü bildirdiler.
Bu arada saldırı İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın, Afganistan’daki İngiliz askerleri ziyaret ettiği bir zamanda yapılması dikkat çekti.
Ülkesinde, Afganistan’daki savaşın teçhizat ve personel eksikliği yüzünden sekteye uğradığı eleştirilerine maruz kalan Brown, İngiliz Britanya birliklerinin, yola yerleştirilen bombalardan korunmak için son model teçhizatla donandığını söyledi.
Taliban’la savaşta daha çok sorumluluk alabilmesi için Afgan asker ve polisini eğitme çabalarına hız verilmesi çağrısında bulunan Brown, bunu Devlet Başkanı Hamid Karzai ve önceki perşembe yapılan devlet başkanı seçimindeki en yakın rakibi Abdullah Abdullah’la yaptığı telefon görüşmelerinde dile getirdiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.