DünyaHaberlerKuzey Amerika

Afganistan’da Irak’tan daha fazla kalacağız

ABD’nin Ortadoğu’daki Merkez Kuvvetleri Komutanı General Petraeus, ülkesi askerlerinin Irak savaşı için bu ülkede bulunduklarından çok daha fazla Afganistan’da bulunmaları gerektiğini vurguladı.

ABD’nin Ortadoğu’daki Merkez Kuvvetleri Komutanı General David Petraeus, ABD yeni askeri güçlerinin Taliban ve El-Kaide milisleriyle mücadele için Afganistan’da bulunmalarının, Irak’taki bulunuşlarına göre çok daha fazla uzun süreceğini söyledi.

General Petraeus bu hususta ayrıca “Afganistan’ın, Amerikan ve İngiliz güçlerin karargahları bulunan Hilmand eyaletinde bile terörle mücadele, bu ülkenin diğer bölgelerinde de olduğu gibi genel şartlar iyileşmedikçe daha çetin olacaktır” diye uyarıda bulundu.

Afganistan hükümet yetkililerinin Taliban liderleri ve Pakistan’da da bulunan milis grup liderleriyle görüşmeleri ve onları tekrar siyasete katılmaya davet etmeleri ve fikir alış verişinde bulunmalarının da muhtemel olduğunu belirten General David Petraeus, açıklamalarının devamında kendisinin 2005 yılında, Afganistan savaşının batılı güçlerin bu Asya ülkesinde başlattıkları en uzun savaşları olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.