AsyaHaberler

Afganistan’da oy verme işlemi başladı

Afganistan’da yapılan devlet başkanı seçimi ve bölgesel seçimleri başladı.

Ülkede oy verme işlemi sürerken, ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen roket saldırılarında 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Kabil’deki güvenlik şirketlerinden yapılan açıklamalarda kentte en az 5 patlama sesi duyulduğu bildirildi.

Bu arada Devlet Başkanı Hamid Karzai, Kabil’de bir lisede sabah erken saatte oyunu kullandı. Karzai, “Verdikleri oylarla Afganistan daha güvenli daha barış dolu bir yer olacak” diyerek, Afgan halkını oy kullanmaya çağırdı.

Öte yandan devlet başkanlığı yarışındaki adaylardan Ramazan Beşardost, oy verdikten sonra parmağa sürülen ve çıkmaması gereken mürekkebin elini yıkar yıkamaz çıktığını belirterek, seçimin acilen durdurulması çağrısında bulundu. Beşardost, “Bu bir seçim değil, komedidir” dedi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı da basın yayın organlarından, oy verme süresi içinde meydana gelebilecek şiddet olaylarını, katılımı etkilememek için yayımlamamalarını talep etti.

Seçimin resmi olmayan ilk sonuçlarının cumartesi günü açıklanması bekleniyor.

Diğer taraftan, Birleşmiş Milletler (BM), Afgan hükümetinden, bugün yapılacak devlet başkanlığı ve yerel seçimler sırasında seçime katılımı sağlamak üzere medyaya yönelik şiddet olaylarını haberleştirme yasağını kaldırmasını istedi.

BM Kabil Sözcüsü Alim Sıddık, halkın seçim günü ve sonrasında da bilgiye ulaşması gerektiğini hatırlatarak, seçimin güvenilirliğinin halkın bilgiye ulaşabilmesine doğrudan bağlı olduğunu söyledi.

Sıddık, Afganistan anayasasının ifade ve basın özgürlüğünü teminat altına aldığını, dolayısıyla böyle bir kararın yasal temeli bulunup bulunmadığının açık olmadığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.