AsyaAvrupaHaberler

Afganistan’da sivilleri öldürmek zorundayız

Almanya savunma bakanı Frantz Juzef Jung, yaptığı açıklamada Taliban’ı durdurmak için Afgan halkının öldürülmesini zaruri olarak niteledi.
Frantz Juzef Jung, 130’ı aşkın sivilin ölmesine sebep olan NATO savaş uçaklarının iki yakıt tankerine düzenlediği saldırıya değinerek, Taliban’ı durdurmak için bu saldırıların zaruri olduğunu savundu.
Söz konusu saldırı AB tarafından şiddetle eleştirilip ondan büyük hat aolarak söz ederken, Almanya savunma bakanı söz konusu tankerlerin Alman güçlerine tehdit oluşturduğunu ve bu yüzden imha edilmesi gerektiğini belirtti.
Fransa, İngiltere, Lüksemburg ve İtalya dışişleri bakanları NATO güçlerinin sivillere yaptıkları saldırıyı kınarken bu cinayetten esef duyduklarını belirttiler.
Cuma günü Amerika ve Almanya komutanlığındaki NATO savaş uçaklarının iki yakıt tankere düzenledikleri saldırıda en az 130 sivil ölürken, bir çoğu da yaralandı.
Afganistan cumhurbaşkanı Hamit Karzay da ülkede sivillerin öldürülmesi olayını asla kabul edilemeyeceğini açıklarken, olayı araştırmak için bir heyet görevlendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.