AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Afganistan’daki kalkınmaya katkı sağlamak için bölgesel işbirliği geliştirilmelidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Afganistan’da kalıcı bir kalkınmaya katkı sağlamak için bölgesel iş birliğini güçlendirmenin, İslam Cumhuriyetinin temel ilkesi olduğunu belirtti.

“Afganistan” konulu toplantıda konuşan Salihi “İslam Cumhuriyeti, uluslar arası toplantılardaki taahhütlerine uygun olarak çeşitli alanlarda aktif katılım gösterdi” dedi.

Salihi, Afganistan ile ortak sınırlara yol ağını geliştirmek, sınıra kadar, haberleşme, su ve elektrik şebekelerini uzatmak, Çabahar limanının kapasitesini arttırmak, gümrük tarifelerinde kolaylık sağlamak ve istasyonlar kurmak ve havayolu hattı oluşturmak İran’ın, Afganistan’ın ekonomisine yapılacağı katkılar olduğunu belirtti.

Salihi “yabancı güçlerin Afganistan’da on yıldan bu yana varlığı, durumun gerilmesi, terörün kök salması, uyuşturucu ekimi ve kaçakçılığının, organize suçların artması, sivil ölümlerinin artması ve kentlerle köylerin tahrip edilmesi gibi etkilere yol açtı. Kantlar, bazı ülkelerin bölge ötesi hedeflerini gerçekleştirmek için Afganistan’da askeri varlığını uzatmayı amaçladığını gösteriyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.