AsyaHaberler

Afganistan’dan Pakistan’a ABD saldırısı konusunda uyarı

Afganistan dışişleri bakanlığı Amerika’nın Pakistan’da teröristler için güvenli merkezlere saldıracağı konusunda uyarıda bulundu.

İran haber ajansına göre, Afganistan dışişleri bakanlığı stratejik araştırmalar merkezi başkanı yaptığı açıklamada, ”Eğer Pakistan terörizme desteğini sürdürürse, Amerika’nın Pakistan’ın kuzeybatısındaki güvenli merkezlerine yönelik saldırısı da muhtemeldir’ ifadesini kullandı.

Sözkonusu yetkili, Pakistan’ın Afganistan’daki teröristlere destek vermesine işaretle Amerika’nın Pakistan’ın kuzeybatısındaki aşiret bölgelerine saldırabileceğini belirterek, aynı zamanda Amerika’nın Pakistan’a yönelik iktisadi yaptırımları arttırabileceğini bildirdi.

bu arada Afganistan dışişleri bakanlığı sözcüsü Sıbgatullah Ahmedi de, Afganistan cumhurbaşkanının Pakistan’dan terörizmle mücadele konusunda somut adım atmasını beklediğini bildirdi.

Bazı Afgan uzmanlar, Amerika’nın son zamanlarda Pakistan’a yönelik baskılarının Afganistan’ın güvenliğini temin etmede yardımının olmayacağı gibi aksine Pakistan-Afganistan ilişkilerinin daha da çıkmaza gireceğini ve bunun da Afganistan’ın yararına olmayacağı görüşündeler.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.