AsyaHaberlerKuzey Amerika

Afganistan’ı uyuşturucu deposu yaptılar

İran Uyuşturucu Maddeyle Mücadele Polisi Başkanı “BM Teşkilatı tarafından açıklanan son istatistiklere göre, Afganistan’da depolanmış olarak duran esrar miktarının 12 bin tonu bulduğu tahmin ediliyor.

Uyuşturucu Maddeyle Mücadele Polisi Başkanı General Hamidrıza Hüseyinabadi, BM Teşkilatı tarafından yapılan son en açıklamaya göre, Afganistan’da halen 12 bin tonu bulacak esrarın depolanmış olarak saklandığını bildirirken “Hâlbuki bu oran daha önce 10 bin ton olarak tahmin edilmişti” diye ilave etti.

Bu miktarın dünyanın 2 yıllık eroin ve doktorların tedavi için tavsiye ettikleri 3 yıllık eroin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini de bildiren General Hüseyinabadi bu konuda ayrıca “BM Teşkilatı tarafından verilen istatistikler dikkate alınarak bizim yaptığımız tahminler, Afganistan’da uyuşturucu madde üretimi artış gösterirken bu artış geçen yıllara göre aynı şekilde devam etmekte. Bu durum da, bütün ülkeler için bir tehdit demektir” diye konuştu.

Bu arada Antonio Maryo Custa da konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Biz, 12 bin tonluk uyuşturucu maddenin Afganistan’da saklanmış olabileceğini düşünüyoruz. Bu ülkedeki iş arkadaşlarımız aracılığıyla bu miktar uyuşturucu maddenin Afganistan, Pakistan ve İran sınırları yakınında dağlık bir bölgede yer altı bir depoda saklandıklarını öğrendik” diye bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.