AsyaHaberler

Afganistan’ın durumu Vietnam savaşı gibi gibidir

Amerika eski dış işleri bakanı Afganistan’da durumun Vietnam savaşı gibi olduğunu söyledi.
Larens İgel Berger, giderek Afganistan savaşının daha fazla Vietnam savaşının ilk günlerine benzediğini ve Amerika’nın Afganistan’da bataklığa saplanarak çıkamadığını belirtti.
Bilindiği üzere Afganistan’daki Amerikan askerleri önemli psikolojik sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Amerika yeni hükümeti Afganistan savaşını asıl savaş olarak nitelediyse de Obama, bu savaşta galibiyet kazanamayacağını anlamıştır. Tüm bu deliller Afganistan savaşının Vietnam savaşına benzemesinin nedenleridir. Bu durumda Afganistan’a daha fazla Amerikan askeri gönderilmesi söz konusudur. Ancak bu askerlerin Afganistan’a gönderilmesi oradan çekilmek için ortam sağlayamaz. Zira Amerika’nın Afganistan’dan çekilmesiyle dünya Amerika’nın korkak olduğunu düşünebilir şeklinde konuştu.
Amerika eski dış işleri bakanı halen Barack Obama’nın Afganistan’a daha fazla asker göndermekten başka çaresi bulunmadığı ancak altı ay geçerken 40,000 yeni asker gönderilmesinin söz konusu olduğu ve bu durumun korkunç olan Vietnam durumuna benzediğini belirterek Amerika yeni hükümetinin ülkesinin dünyadaki konumunu iyi algılayamadığı ve geleceğe yönelik harekette hangi meselelere dikkat etmesi gerektiğini bilmediği görüşünde olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (74) içerik yüklenmiştir.