HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Afham: Obama, İran toplumunun gerçeklerini görmezden geliyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü “Amerika Cumhurbaşkanı, İran toplumunun son 40 yılının asıl süreçleri ve gerçeklerini görmezden gelmiştir” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Amerika Cumhurbaşkanı Obama’nın İran siyaseti ve toplumunun değişimi hakkındaki sözlerine ilişkin “Amerika Cumhurbaşkanı, İran toplumunun son 40 yılının asıl süreçleri ve gerçeklerini görmezden gelmiştir” diye konuştu.

Afham “İran’ın konumu ve gücü İran ve İslam’ın eski kültür ve uygarlığına dayanmakla birlikte, İran halkının sultacılık ve tehdit karşısında direnmesi ve mazlum milletleri ilkeli olarak desteklemesi bu gücün önemli kaynaklarındandır” diye belirtti.

İranlı yetkili “Amerika yıllardır kendi halkının gerçek menfaatlerinden uzaklaşmış ve bölgemizde savaş, güvenliksizlik ve istikrarsızlığın nedeni ve destekçisi olmuştur. Filistinlilerin haklarını çiğneme ve savaş cinayetleri yapmakla suçlanan bir rejimi her türlü desteklemek ve bölge milletlerinin en acı hatıralarından sayılan Filistinli savunmasız çocukları katletmek, Amerika’nın bölgedeki saygınlığı ve etkisini azaltmış ve Amerika’nın kendi saygınlığını yitirmesinin nedelerine kayıtsız kalması da Amerika toplumunun düşünürlerinin incelediği bir konudur” diye ekledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Afham ayrıca “Eğer Amerika yetkilileri dünya milletleri özellikle İslam dünyası içindeki itibarlarına gerçekçi bir yaklaşımla yaklaşırlarsa, on yıllardır yürüttükleri savaş çıkarma ve terörizmi desteklemeye dönük yanlış siyasetlerini yeniden gözden geçirme fırsatı bulabilirler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.