AfrikaHaberlerKuzey Amerika

Afrika Birliği Trump’tan özür dilemesini istedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Afrika ülkeleri için sarf ettiği “iğrenç ülkeler” sözüne ortak bildiriyle tepki gösteren Afrika Birliği Trump’tan özür dilemesini istedi.

Associatedpers’in bildirdiğine göre ABD Başkanı Donald Trump’ın, Afrika ülkeleri için sarf ettiği ırkçı içerikli “iğrenç ülkeler” sözünü kınayan Afrika ülkeleri liderleri, ABD başkanı Donald Trump’ın resmen tüm Afrika ülkelerinden özür dilemesini istediler.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da 22 Ocak’ta başlayan ve dün sona eren Afrika Birliği Zirvesi’nde basın mensuplarının Afrika Birliği liderlerine ve temsilcilerine en çok yönelttiği soru Trump’ın sözleri oldu.

Afrika Birliği liderleri Trump’ın bu ırkçı ve hakaret içerikli açıklama ve yaklaşımları nedeniyle Afrika ülkeleriyle Amerika ilişkilerinin ciddi bir tehlikeye düştüğünü bildirdiler.

Afrika Birliği Komisyonu eski başkanı Musa Feki Muhammed bu oturum öncesi yaptığı açıklamada, Afrika’nın Trump’ın ırkçı tutumu ve aşağılayıcı açıklamaları karşısında sessiz kalmayacağını bildirmişti.

Trump bu açıklamalarından dolayı, Afrika Birliği liderleri 30 oturumuna davet edilmedi.

Davosta’da Afrika liderlerinden bir çoğu bu nedenle Trumpla görüşmekten kaçındılar.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.