AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Afrika halkları tetikte olmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad,Zorba ülkeler kendi sorunlarını müslüman ve Afrika ülkelerinin kaynakları ile çözmeye çalıştıklarını belirtti.

Senegal Cumhurbaşkanı Abdullah Vad ile Tahran’da görüşen Ahmedinejad, dünyanın hızla değişmekte olduğunu hatırlatarak, ” Zorba ve istilacı ülkeler, İslam ve Afrika ülkelerinin gafletinden yararlanarak kendi sorunlarını onlara aktarıyor, böylece kendi sorunlarını da, Müslüman ve Afrika ülkelerinin servet ve kaynaklarını kullanarak çözüyorlar ” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Afrika ve İslam ülkelerinde geniş işbirliği potansiyellerin bulunduğunu hatırlatarak,” Afrika ve İslam ülkeleri işbirliklerini, muhtelif sahalarda geliştirerek, ihtiyaçlarını gidermeliler” diye konuştu.

Ahmedinejad, konuk Cumhurbİslam ile dünyasıyla ilgili en önemli meseleler ve uluslararası konular etrafından fikir alış verişi yaparken, “İran-Senegal ortak ilişkileri, çeşitli alanlarda mevcut olan geniş kapasiteleri dikkate alınarak git gide arttırılması gerekiyor” diye vurguladı.

Konuk Senegal cumhurbaşkanı Abdullah Vaad ise bu görüşmede, iki ülke üst düzey heyetleri arasındaki müzakerelere işaretle “İran’ın, Afrika ülkelerinde aktif olarak bulunmuş olması, Afrika halklarının çıkarlarınadır” diye konuştu

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (3) içerik yüklenmiştir.