AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Afrika ile ilişkilerimiz stratejik hedeflerimizdendir

İran cumhurbaşkanı İran’ın Afrika ülkeleriyle çok yönlü işbirliğini geliştirilmeyi stratejik hedef olarak belirlediğini söyledi.

Mahmut Ahmedinejad, Afrika birliği 14. zirve toplantısına gönderdiği mesajında İran milletinin özellikle de İslam inkılabının zaferinden sonra çeşitli alanlarda önemli ilerlemeler kaydettiği ve Afrika birliğinin 14. zirve toplantısının “Bilgi ve iletişim teknolojisi sorunlar ve kalkınma görünümü” başlıklı sloganı dikkate alınarak Afrika birliği ile tüm alanlarda işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Ahmedinejad mesajının diğer bir bölümünde ise dünyada adalet, insani keramet ve hukuka saygı üzerine dayalı barış ve güvenliğin sağlanması yönünde çalışılmasını İran İslam cumhuriyetinin değişmez siyasetleri olarak niteleyip ne yazık ki Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın önemli sorunlarla karşı karşıya bulunduğu ancak ortak işbirliğiyle dünyada adaletsizlik ve ayrımcılığın giderilmesi ve hatalı ekonomik ve siyasi düzenlerin düzeltilmesi için adım atılabileceğini söyledi.

Afrika birliği 14. zirve konferansı Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da düzenleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.