AfrikaHaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Afrika ve Latin Amerika ile ilişkilerde büyük adım atılacak

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran’ın Brezilya,Venezüella, Bolivya,Senegal ve Gambiya ile ilişkilerinde büyük adım atılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu gün Tahran’dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında Brezilya, Boliviya,Senegal ve Gambiya’nın kendi bölgelerinde önemli role sahip oldukları ve İran’ın bu ülkelerle çeşitli alanlardaki ilişkilerinin son derece iyi, samimi, kalıcı ve gelişen ilişkiler olduğunu söyledi.

Ahmedinejad, İran’ın Brezilya, Venezüella, Bolivya, Senegal ve Gambiya ile ekonomik, kültürel ve ticari işbirliği hacminin nisbeten yüksek olduğu ve yapılan müzakereler ve bu ziyaretle ilgili tahminlerle söz konusu ülkelerle ilişkilerin gelişmesi yönünde önemli adım atılacağını söyledi.

Adı geçen ülkelerin etkili ülkeler olup İran ile bu ülkeler arasında iyi ilişkiler kurulmasının önemine değinen Ahmedinejad bu ziyarette enerji, yatırım, ticaret,ilim ve sanayi işbirliği alanlarının inceleneceğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ayrıca Brezilya’yı Güney Amerika’daki etkili ülke olarak niteleyip bu ülke ile İran arasındaki ilişkilerin mümkün mertebede gelişmesini istedğini söyledi.

Ahmedinejad, iki Afrika ülkesi ve üç Latin Amerika ülkesiyle siyasi, ticari, ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla üst düzey bir siyasi, ekonomik heyet başkanlığında bu gün Gambiya’ya gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.