HaberlerOrtadoğuSuriyeTürkiye

“Afrin operasyonu Suriye krizinin siyasi çözümünü etkiledi”

Suriye Cumhurbaşkanı Siyasi ve Basın Danışmanı, Türkiye’nin Suriye topraklarındaki saldırısının sürmesinin krizin siyasi çözümü ve terörizm karşısındaki zaferi geciktirdiğini belirti.

Suriye Cumhurbaşkanı’nın siyasi ve basın danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yaptığı müdahalenin uluslararası kanunların ihlali sayıldığını belirtti.

Moskova’daki düzenlenen Valdai Konferansında konuşan Buseyna Şaban, şu ifadelerde bulundu: ‘Türkiye, teröristlerin Suriye’ye girmesine yardım etti ve Türkler zarar ettikleri anlayınca, uluslararası kanunları ihlal ederek Suriye’nin kuzeyine müdahalede bulunmaya başladılar.

Türkiye’nin Suriye topraklarındaki müdahalesinin devam etmesi, siyasi çözüm yolunda engel oluşturmaktadır ve teröristlerin sayısının artmasıyla birlikte, onlara karşı tam anlamıyla bir zafer elde edilmesini sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

Türkiye ateşkes anlaşmasını ihlal etmeye devam etmektedir ve bu durum, ateşkesin garantörü olan ülkeler arasındaki iş birliğini zorlaştırmaktadır.’

Beşşar Esad’ın Danışmanı, Birleşmiş Milletler’den Suriye topraklarının Türkiye tarafından işgal edilmesini kınamasını istedi.

Buseyna Şaban, Rusya ve İran’ın Suriye’deki krizin çözümü konusundaki çaba ve rollerinden dolayı teşekkür etti.

Şaban, Amerika’nın varlığını ve Suriye’deki krizin uzamasına neden olan bu ülkenin ve Avrupa hükümetlerinin çabalarını kınadı.

Buseyna Şaban sözlerine şunları ekledi: ‘Amerika’nın Washington tarafından desteklenen uşakları aracılığıyla Suriye’deki işgali devam etmektedir.

Amerika’nın Suriye’de kalma isteği, Hollywood politikaları ve reklamlarıyla başlamıştır ve Suriye’nin zaferi Avrupa ülkelerini rezil etmiştir ve birçok kişi, Avrupa medyasının bağımsızlığına olan güvenini kaybetmiştir.’

Başa dön tuşu
Kapalı