HaberlerOrtadoğuSuriye

Ahdar İbrahimi, Cenevre II konferansına hazırlık için Ürdün’ü ziyaret etti

Birleşmiş Milletlerin Suriye özel temsilcisi el Ahdar el İbrahimi; Suriye’deki krize askeri çözümün olmadığı konusunda neredeyse tüm uluslararası toplum düzeyinde bir görüş birliğinin bulunduğunu belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cüda ile dün Amman’da düzenlediği ortak basın toplantısında İbrahimi; uluslar arası toplumun, Suriye’de halkın yaşadığı kabusa yegane çözümün siyasi çözüm olduğuna inandığını ifade etti.

İbrahimi Suriye’deki krizin çözümü konusunda Cüda ile önemli görüşmelerde bulunduğunu ifade ederken, bu krizin sadece Suriye değil tüm bölgeyi tehdit eden en büyük tehlike olduğu konusunda görüş birliği kaydettiklerini ekledi.

Bölge devletlerine gezi turunun BM genel sekreteri ve güvenlik konseyinde daimi beş devletin talebi üzerine olduğunu söyleyen İbrahimi; bu tarafların Ürdün gibi Suriye’deki krizin tehlikesini idrak ettiklerini kaydetti. İbrahimi krizin siyasi çözümü yönünde yoğunlaştıklarını söylerken, bölge ülkelerinden bu yönde daha fazla işbirliği temenni ettiklerini ekledi.

Basın toplantısında Ürdün Dışişleri Bakanı Cüda; ülkesinin Suriye’deki krize siyasi çözümü desteklediğini yinelerken, Suriyeli tüm tarafların katılımıyla sağlanacak çözümün Suriye’nin toprak bütünlüğü ve selametini koruması gereğinin altını çizdi.

Cüda; İbrahimi’nin Ürdün’e ziyareti ve bulunduğu temasların, Cenevre II konferansına hazırlık olarak bölge devletlerine ziyareti kapsamında geldiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (16) içerik yüklenmiştir.