HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Ahdar İbrahimi: İran’ın Cenevre-2 konferansına katılması temennisindeyim

BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Cenevre-2 konferansı için henüz hiç ülkeye davetiye gönderilmediğini belirterek “İran’ın bu konferansa katılmasını temenni ediyorum” dedi.

Dün Tahran’a gelen BM Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le görüştükten sonra katıldığı ortak basın toplantısında “Cenevre-2 konferansı bağlamında İran dahil henüz hiçbir ülkeye davetiye gönderilmedi. Fakat BM Genel Sekreteri ve şahsım ve ayrıca birçok insan İran’ın da bu konferansta bulunmasını bekliyor” dedi.

İbrahimi daha sonra, bu konferansın ertelenmesi konusunda olan çabalarla ilgili bir soru üzerine “Bu konferansın ertelenmesi için kimlerin çaba gösterdiklerinden haberim yok. Fakat biz BM Teşkilatında bu konferansın bir an önce düzenlenmesi için çabalanıyoruz” şeklinde konuştu.

İbrahimi ayrıca, Tahran ziyaretinin de bölge ülkerine yönelik başlattığı son dizi ziyaretleri kapsamında yer aldığını belirterek “İran’dan beklediğim şey, başka ülkelerden de istediğim gibi, Suriye’nin bu tehlikeli krizden bir an önce kurtulmasına yardımcı olması” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 31 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.