HaberlerOrtadoğuSuriye

Ahdar İbrahimi’nin görevinden istifa edebileceği iddia edildi

BM’lerin Suriye işleri özel temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin gelecek aylarda Suriye konusundaki görevinden istifa edeceği bildirildi. Amerikan basınından Washington Post gazetesi, İbrahimi’nin BM üst düzey bir yetkilisi ile yaptığı görüşmede önümüzdeki aylarda bu görevden istifa edeceğini bildirdiğini yazdı.

Gazetenin haberine göre, İbrahimi, BM’lerin Suriye’de iç savaşı önlemeye dayalı planları yenilgiye uğradı. Bu arada alınan haberlere göre, Amerika’nın ise İbrahimi’nin istifasını, ABD dışişleri bakanı Kerry’in Rusya’ya yapacağı ziyarete kadar ertelemesi konusunda baskı yaptığı anlaşılıyor.

Öte yandan Rus medyası da İbrahimi’nin, önümüzdeki günlerde istifasını ilan etmek niyetinde olduğunu bildirdi.

Avrupa medyası da, BM’deki kaynaklara dayandırdığı haberlerde, örgütün hâlihazırda İbrahimi’yi birkaç gün daha görevde kalması için ikna etmeye çalıştığını belirtti.

Özel elçinin, Suriye’de hem hükümetin hem de muhalefetin kendisiyle işbirliği yapmak istemediğinden hayal kırıklığı yaşadığı kaydedildi. BM’deki diplomatlar, Arap Birliği’nin Suriye’nin koltuğunu Devlet Başkanı Beşşar Esad’a karşı silahlı mücadelede bulanan muhalefete devretme kararının da İbrahimi için son damla olduğunu vurguladı. İbrahimi, 2 hafta önce çıkan istifa haberlerini yalanlarken bile ayrılma sinyalini vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Haziran 2021 (41) içerik yüklenmiştir.