HaberlerKuzey Amerika

Ahlaksızlıklar, Amerika ordusunda ahlaki değerlerin yok olmakta olduğunu gösteriyor

Amerika askeri kurumlarında, ahlaksızlıklar ve rezaletlerin yüksek düzeyde yaşanması ve devam etmesi, her kes tarafından biliniyor. Bu ahlaksızlıklar, Amerika ordusunda ahlaki değerlerin yok olmakta olduğunu gösteriyor.

Bir süre önce el-Cezire TV kanalı, “tecavüz kültürü, Amerika askeri skandalı” adlı raporunda, Amerikalı askerler arasında geniş çapta yaşanan cinsel tacizlere karşı nasıl bir önlem alınabileceği sorusuna verdiği yanıtta, geçen miladi yılında yaklaşık 3 bin 300 cinsel tecavüzün resmen rapor edildiğini, üstelik Pentagon’un itirafı uyarınca söz konusu rakamın, yaşanan tacizler ve saldırıların sadece %15’i olduğu belirtildi.

Yapılan askeri bir inceleme, Amerika ordusundaki kadınların 5’te 1’i tecavüze uğramasına rağmen genelde olayı rapor etmekten kaçınıyorlar, üstelik saldırıya maruz kalan kadınların yaklaşık yarısı da askeri birliklerinde sorun yaşamak istemediklerini ilan ettikleri belirtiliyor.

2010 yılında Amerika savunma bakanlığı emekliler departmanında gerçekleşen “askeri cinsel travma” testinin uygulandığı, eski askerlerinden yaklaşık 50 bininin pozitif olarak değerlendirildiği ifade edildi. Bu arada Amerika savunma bakanlığında yapılan yeni bir araştırma da 2012 yılında 26 binden fazla askeri gücün cinsel tacize uğradığını ortaya koydu.

Bu rakam 2011 yılında 19 bin kişi idi. Mevcut veriler, cinsel saldırı ve tecavüze uğrayan kurbanın, tekrar saldırıya uğrama korkusu veya saldırganların cezalandırılmasından emin olmadıkları korkusu nedeni ile, saldırıya uğradıklarını rapor etmediklerini ortaya koyuyor. Amerikalı savaş karşıtı bir aktivist şöyle diyor: Amerika ordusunda kadınlara taciz ve sarkıntılık, neredeyse kurumsallaşmıştır. Amerikalı kadın askerler, kendilerine has sorunlarla karşı karşıya bulunuyorlar.

Onlar orduda cinsel taciz ve sarkıntılıklara hedef oluyorlar. Gerçi bu olay sadece kadın askerlerin sorunu değildir, Amerika toplumundaki kadınlar da aynı sorunla karşı karşıya. Orduda kadınların taciz etme ve rahatsız edilme kültürü kurumsallaşmıştır, üstelik böyle saldırılarda bulunan askeri üst yetkilileri de saldırının sonuçlarından korkmadan, sahip oldukları dokunulmazlık nedeni ile gönül rahatlığı ile taciz ve cinsel saldırıda bulunuyorlar.

Amerikalı kadın askerler, cinsel tecavüz korkusundan geceleri rahat uyuyamıyorlar. Bu olay Amerika ordusunda tamamen sıradan bir olay sayılıyor. Amerika ordusu üst düzeyli komutanlar, kadınlara yönelik şiddet ve ahlakdışı saldırıların yaşanması için uygun ortam hazırlıyorlar. Amerika savunma bakanlığı geçen nisan ayında cinsel tecavüzleri önleme ve suçluları takip etmeyi kolaylaştıran yeni bir girişimde bulundu, fakat işlenen suçların rapor edilmesini zorlaştıran kültürün yerleşmiş olması, orduda cinsel saldırıları önleme hedefinin gerçekleşmesini zorlaştırıyor.

Amerika ordusunda cinsel krizler, ruhsal ve psikolojik krizlerle düğümlenmiştir. Ordu ve savunma bakanlığında yaşanan bir çok ruhsal ve psikolojik sorun, asla inkar edilemeyecektir. Tabi ki söz konusu psikolojik sorunlar, beraberinde cinsel saldırıları da getiriyor. Zira bu iki kriz birbirini tamamlayan krizler ve sorunlardır. Pentagon tarafından yapılan bir araştırma sonucu, tüm askerlerin görev bölgesine girer girmez yoğun bir stresin altına girdiklerini gösteriyor. Bazıları geçici fiziksel sorunlar yaşarken bazıları da ciddi felçler geçiriyorlar.

Son zamanlarda yayınlanan ” İnzivada olan Asker” adlı kitap, Irak savaşından dönen Amerikalı askerlerin, medyanın ilgisizliğinde işledikleri cinayetleri ele aldı. Kitabın yazarı Helen Benedikt, onlarca Amerikalı kadının, Irak savaşından dönen kocaları tarafından kurşuna hedef olduğu veya asıldığını belirtiyor. Bu kadınlar da Irak’tan dönen Amerikalı askerler kadar bu savaşın sonuçlarından acı çekmekte.
Amerikalı askerler arasında evde şiddet, darp ve kötü davranma oranı önemli oranda yükselmiştir. Tabi ki, askerlerin Irak savaşında yaşadıkları olaylar tüm bu davranış bozukluklarına sebep olurken, sınır ve öfkelerini kontrol edemiyorlar. Fakat Amerika yönetimi, Afganistan ve Irak savaşlarından dönen eski askerlerin psikolojik durumuna tamamen ilgisiz kalıyor.

Bir zamanlar, Irak veya Afganistan savaşından dönünce kahraman gibi karşılanacakları ve ya kendilerinden kahraman gibi söz edileceğini düşünürken, hali hazıra bir çok psikolojik ve fiziksel sorunla karşı karşıya bulunuyorlar. Bu arda Afganistan’da bulunan Amerikalı askerler arasında intihar vakaların artması ise ordu yetkililerini “bunalım” vakalarına ciddi önlemler almaya mecbur bırakmıştır. Amerika ordusu silahtan çok, askerlerine ilaç gönderiyor.

Tabi ki ordu mensupları arasında intihar vakalarının artması ardından, bu süreçle ilgili endişeler de artmıştır. Her hal karda Amerika’nın sözde bağımsız medya kuruluşlarında ordunun bu raporlarının boş yeri dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.