HaberlerIrakOrtadoğu

Ahmed El’Esedi: Irak İran’ın desteğiyle IŞİD karşısında zafer elde etti

Irak halk güçleri sözcüsü Ahmed El’Esedi, dün yaptığı açıklamada, Irak’ın halka dayanarak ve İran İslam Cumhuriyetinin desteğiyle terör örgütü IŞİD’e karşı zafer elde ettiğini söyledi.

Mehr haber ajansına göre, El’Esedi, Lübnan El’Meyadin tv kanalına yaptığı açıklamada, Irak devletinin önümüzdeki günlerde IŞİD terör örgütüne karşı nihai zaferi ilan edeceğini belirterek, ”elbette bu zafer açıklaması, IŞİD ile güvenlik alanlarında işinin tam manasıyla bittiği manasına gelmeyecek” dedi.

Irak halk güçleri sözcüsü, IŞİD’den ayrı olarak başka terör örgütlerinin de var olduğunu ve bunların dışarıdan mali açıdan beslendiklerini söyledi.

El’Esedi, Irak’ın Arabistan’la ilişkilerine de temasla, Arabistan’ın inkar edilemez sorunlarının genelinin bu ilişkilerde soruna neden olduğunu belirterek, ”Irak halkı gönüllü seferberlik güçleri ülkenin milli çıkarlarının temini doğrultusunda hareket etmektedir. Irak Arabistan dahil bütün komşularla iyi ilişkiler hedefindedir. Ama, Arabistan ve bazı bölge ülkelerinin geçmişte olduğu gibi radikal örgütlere destek vermeleri konusunda çekince de vardır’ dedi.

Iraklı yetkili, Yemen buhranına da temasla, ‘Mazlum Yemen halkı sırf bağımsızlık istediği için, savaşa, cinayete, saldırıya maruz kalmıştır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.