HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedi Necat: Sulta Düzenleri Çıkmaza Girmiştir

İran haber ajansının bildirdiğine göre, İran İslam Cumhuriyeti Cumnhurbaşkanı Mahmud Ahmedineajd Cumartesi akşamı Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşidi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu görüşmede İran ve Hindistan arasındaki dostane ilişkilerine işaret edrek, dünyaya hakim olan sulta düzeninin bugün geldiği noktada siyasi, kültür ve ekonomik açısında çıkmaza girdiğini, dünyadaki güç dengeleri ise adalet, barış ve dostluk lehine değişeceğini söyledi.

Ahmedinejad,insanlığın, ülkeler arasında adalet ve dostluğu gerçekleşmesi için yeni bir düzene ihtiyacı olduğunu dile getirerk, dünyadaki ekonomik sorunların sermaye düzeninin yanlış tedbirlerinden kaynaklanarak insanları zarara uğrattığını, bu durumun milletlerin lehine olmadığı dolaysoyla değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bağımsız milletlere baskı ve zorbalık uygulayan sultacı güçlere işaret eden Cumhurbaşkanı Ahmedinead, “Sömürgeciler ne kadar baskılarını arttırırsa biz daha da güçleniriz ve bu baskıları aştığımızda salih, adil, dost ve küresel bir güç oluruz. Böyle bir gelecek her iki ülkeyi beklemekte” dedi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Hurşid de bu görüşmede İran’a karşı düşmanların çeşitli ekonomik ve siyasi baskılarına değinerek, düşmanların söz konusu baskıların hedeflerinden haberdar olduklarını fakat bu baskıların İran halkının iradesine etkisizliğinden emin olduklarını ifade etti.

Hindistan dışişleri bakanı ikili ortak ekonomik komisyonun çalışmalarını olumlu değerlendirerek, başta ticaret, tarım, petrol sanayi ve el sanatları olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerin gelişmesini temenni etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.