HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad: ABD çıkmaza girdi

Amerikalı yetkililerin sözlerine işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “Amerikalılar çıkmaza girdi, onlar tüm bölgeye egemen olmak istiyordu ancak bölgeden çekilmek zorunda oldukları için de sinirliler. Biz de sinirli olun ve bu sinirden ölün diyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton, ABD Senatörleri arasında yaptığı konuşmada Suriye yetkililerinden, İran’dan uzak durmalarını ve Tahran-Şam ilişkilerini en düşük düzeyde tutmalarını istedi.

Clinton’un bu isteğine karşılık Ahmedinejad, bu bayanın tesviyelerini uygulayabileceklerini ancak arada bir mesafe olmadığını belirtti.

Ahmedinejad “ABD, bölgesel ilişkiler üzerinde bir etkisi yok. Bir kişinin emir verip de bölge ülkelerinin, uygulanması için saf tuttuğu dönemler sona erdi. Bugün milletler hakimdir. İran, Türkiye, Suriye ve inşallah Irak arasında ilişkilerin geliştirilmesi, bölgede bir koordinasyon olduğunu gösteriyor ve karşı noktada da bölgeye hakim olmak isteyenler var. Düşmanlar, İran ve Suriye’yi bölgedeki hakimiyeti için bir engel olarak görüyorlar. Düşmanların bir an önce pılını pırtını toplayıp bölgeyi terk etmelerinde yarar var” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (1) içerik yüklenmiştir.