AvrupaHaberler

Ahmedinecad, Abdullah GÜL ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, İran ve Türkiye arasındaki mevcut birçok potansiyele ve kapasiteye işaret ederek, Tahran ve Ankara’nın çeşitli alanlarda bölge ve dünyadaki sorunları gidermede etkili ve önemli rol oynadığını belirtti.

Uluslararası İklim Konferansı öncesi Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Ahmedinejad “İran ve Türkiye, dünyada çevre kirliliğini önlemede etkili bir rol oynayabilir” dedi.

Tahran-Ankara ilişkilerinin gelişmesine değinen Ahmedinejad, ikili iş birliğinin ve ilişkilerin daha da geliştirilmesi için tüm kapasiteleri kullanmak gerektiğini belirtti.

Görüşmede Türkiye Cumhurbaşkanı Gül de, iki dost ve kardeş milletin mümkün olduğu ölçüde ilişkilerinin gelişmesi gerektiği üzerinde durarak “iki ülke arasında çeşitli alanlarda iş birliği, iki ülke milleti, bölge ve dünya yararına olacak” dedi.

Tahran ve Ankara arasında ilişkilerin geliştirilmesi için birçok kapasitenin bulunduğunu vurgulayan Gül, Türkiye’nin İran ile ilişkilerini daha da geliştirmeye hazır olduğunu da vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.