HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Abdullah Gül ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye cumhurbaşkanları, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, başta Afganistan olmak üzere bölgenin önemli gelişmeleri üzerinde görüş alış verişinde bulundular.

Telefon görüşmesinde, iki ülke cumhurbaşkanları, Afganistan meselesinin askeri yolla çözümünün imkansız olduğunun altını çizerlerken, Afganistan halkının silah ve askeri teçhizat yerine insani yardımlara ihtiyacı olduğuna vurgu yapıldı.

Sözkonusu görüşmede İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Afganistan’da yaşanan gelişmelerin bu zamana kadar askeri yolların çözüm yolu olmadığını gösterdiğini ve bundan dolayı Afgan halkının silah yerine ülkelerinin inşa edilmesi için yardım beklediklerini söyledi.

Afganistan halkı ve devleti için uluslar arası toplumun yardım etmesi gerektiğine dikkat çeken Ahmedinejad, Afganistan’da sağlanacak huzur ve güvenliğin aynı şekilde bölgeyi de olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

Türkiye cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Afganistan halkının savaş ve çatışmalardan bıktığını ve bu halkın insani yardımlara ihtiyaç duyduğunu kaydederek, Türkiye’nin bu konuda İran’la hemfikir olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.