HaberlerİranKafkasyaOrtadoğu

Ahmedinecad, Azerbaycan dışişleri bakanı ile görüştü

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran’da temaslarda bulunan Azerbaycan dışişleri bakanı Elmar Memmedyarov’u kabul etti.

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bu kabul de, Tahran ile Baku arasında ilişkilerin gelişmesi iki ülke ve bölge halklarının çıkarlarına olduğunu söyledi. İran’ın, Azerbaycan ile ilişkiler düzeyini geliştirmede hiçbir sınır tanımadığını belirten cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “Azerbaycan’ın gelişme ve kalkınma kaydetmesi bizi memnun etmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Azerbaycan temsilcisinin, UAEA yönetim kurulunda İran aleyhine aldığı karar toplantısında, salonu terk etmesinden dolayı teşekkür ederek, bu tavrın, iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk işareti olduğunu söyledi.

Konuk Azerbaycan dışişleri bakanı Elmar Memmedyarov da bu kabul de, son dört yıl içerisinde iki ülke arasında varılan anlaşmaların bir çoğunun hayata geçirildiğini belirterek, “İran ve Azerbaycan arasında , ekonomik siyasi ilişkilerin geliştirilmesi her iki ülkenin de çıkarlarınadır ve Baku, Tahran ile ilişkilerin geliştirilmesi için bütün fırsatları ve bütün imkanların kullanılmasını istemektedir” diye konuştu.
Azerbaycan dışişleri bakanı ayrıca, ” BM veya uluslar arası kuruluşlarda, İran aleyhine olası bir karar tasarısı gelmesi durumunda Azerbaycan bu tasarıya kabul oyu vermeyecektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.