HaberlerİranOrtadoğuSuriye

Ahmedinecad-Beşşar Esad görüşmesinin ayrıntıları

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar El-Esad ve İran Başkanı Mahmut Ahmedinecad bu sabah bir Toplantı düzenledi.

Suriye Cumhurbaşkanı el-Esad İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bölge ve bölge halklarının karşılaştığı büyük yıkım ve zorluklara rağmen, geçen dönemin sonuçlarıyla, haklarına ve halklarının davalarına inanan, bu hak ve davaları imkanları ve deneyimleri ile savunup mücadele eden bölge direniş güçlerinin lehine olduğunu söyleyerek “buna karşılık her durakta düşman safında yer alanların kaderi başarısızlık olmuştur. Her bayramda başarısızlıktan başarısızlığa geçtiklerini görmekteyiz. Günün birinde dini münasebetlerimizle birlikte büyük başarısızlıklarını kutlamayı umut ediyoruz. Kuşkusuz bu gün gelecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı el-Esad, “bugün bölgedeki değişik davalar, karmaşık ve zor sorunlar konusunda iletişim kurmak ve konuşmak için buradayız. Bu görüşme iki ülke arasında devam eden monoton ve dönemsel görüşmelerden biriyse eğer, özellikle bu mübarek günde düzenlenmesinin büyük anlamları var” diyerek bu günün bereketine çalışma ve iletişim bereketini eklemek istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı el-Esad kutlanan bu anma gününde bir başarı gerçekleştirmek istediklerine bu nedenle Suriye-İran arasında vize uygulamasını kaldırma anlaşmasının imzalandığına işaret ederek “bu anlaşma iki halk arasında daha fazla iletişim kurulmasını ve ortak çıkarların daha fazla pekiştirilmesini sağlayacaktır.

Çünkü ilişkiler uzun süreliğine siyasi yönle kısıtlı kalamaz. Ekonomik yön söz konusu olduğunda ise proje ve büyük şirketlerle sınırlandırılması mümkün değil. İki ülke ve halk arasındaki gerçek ilişkiler bireyden ve temelden başlayarak zirveye doğru yükselir. Kanımca bu anlaşma ilişkilere bu yönde ivme kazandırarak ilişkileri istisnasız her düzeyde ve her sektörde pekiştirecektir” diye konuştu.

Halklarımızın önünde, iletişimi pekiştirme, ilişkileri güçlendirme ve ülkelerimiz arasında çıkar ağını genişletme yoluyla birbirimizin yanında olmaktan başka bir seçenek bulunmadığına dikkat çeken el-Esad, “bizi gelecek ithalatçısından gelecek kurucusuna dönüştürecek olan bağımsız karara fiili ve pratiksel olarak ulaşmamızın tek yolu budur” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı, görüşmelerde ikili ilişkiler ve siyasi sahada var olan diğer davaların yanı sıra Irak, düzenlenmesi beklenen seçimler, seçimlerin siyasi süreç, Irak’ın istikrarı, ileride işgal güçlerinin çekilmesi ve genel olarak bölge geleceği üzerindeki etkilerinin ele alındığını ifade etti.

El-Esad: “ İsrail katliamları, terörü ve bu terörle mücadele etme yolarının yanı sıra bölgede direniş durumu ve direnen güçleri destekleme yöntemlerinden söz ettik. Bu desteğin her vatanda ahlaki ve milli bir görev, dini bir münasebet içinde bulunmamız dolayısıyla da meşru bir vazife olduğunu söylemek doğaldır” diye konuştu.

İsrail tehditleri konusunda sorulan bir soruya yanıt olarak el-Esad: “Bu tehditler soyut bir durumdan kaynaklanmıyor. Ayrıca bu tehditleri soyut bir durum olarak değil, hıyanet, saldırganlık, işgal, yayılmacılık ve hegemonya üzerine kurulu İsrail tarihi bağlamında ele almalıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı el-Esad sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz temelde, tarihinin saldırganlıkla dolu olması itibariyle her an saldırıda bulunabilecek bir varlığın karşısında olduğumuzu farz ediyoruz. İsrail’in demeçleri bir yana biz küçük yada büyük olsun İsrail saldırılarına karşı hazırlıklıyız. Fakat bu demeçleri değerlendirmek gerekirse, bu demeçler, biri boyun eğme ve itaat etme zorunluluğunda bırakılmak amacıyla Suriye ve bölgedeki direniş akımına, diğeri ise İsrail’in yaşadığı bir dizi başarısızlık ve yenilginin ardından moralini yükseltmek için İsrail içine yöneltilmiş iki mesaj içeriyor. Bu nedenle tepkilerimiz bu demeçlerden çok İsrail’e bakış açımıza göre olacaktır. Net olan yanıt ise, herhangi bir neden veya gerekçe ile her an ve her zaman İsrail’in herhangi bir saldırısına karşı hazırlıklı olmalıyız.”

Cumhurbaşkanı el-Esad konuşmasına şöyle devam etti: “Kardeşim Ahmedinecad’tan ülkesinin İran nükleer dosyasına ilişkin tutumu konusundaki görüşlerini dinledim. Ben şu an söyleyeceklerimi Başkan Ahmedinejad’tan duyduklarıma dayanarak değil son aylar ve haftalar içinde batılı yetkililerden duyduklarıma dayanarak söyleyeceğim.

Duyduklarım, bölgede olup bitenlerin, bağımsız, BM üyesi, kitle imha silahlarını önleme anlaşmasını imzalamış, bu anlaşma uyarınca barışçı nükleer enerjiye sahip olmak isteyen ve son iki ay içinde esnek bir tutum sergileyen İran’ın Uranyumu zenginleştirme hakkının engellenmek istenmesinin, bölgede yeni bir sömürgecilik ve hegemonyacılık sürecinden ibaret olduğunu kanıtlıyor. Fakat bu konu planlanlıdır.

İslam Ülkelerinin bu teknolojiye yada başka teknolojilere sahip olması engellenmek isteniyor. Başka bir ifadeyle bilgi hakkımızı kullanmamız yasak.”

Cumhurbaşkanı el-Esad “Dava başka bir çerçevede değil de bu çerçeve altındadır; İran’a yapılacak uygulamalar gelecekte diğer ülkelere de uygulanacak, dolayısıyla Suriye’deki tutumumuz bu davayı idrakimizden ve ilkelerimizden kaynaklanıyor. Fakat yine de çıkarlarımız, bir ülke olarak gelecekte diğer ülkeler gibi barışçıl enerjiyi elde etmeye çaba harcayacağı kanaatindeyiz ve sanıyorum ki diğer tüm devletlerin bu yönde çaba harcamalarında çıkarları vardır.” Diye konuştu.

Cumhurbaşkanı el-Esad Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un son açıklamalarında Suriye’ye İran’dan uzak kalma çağrısında bulunmasına ilişkin bir soruya cevap olarak; “bizler bugün Suriye ve İran arasında uzaklaşma anlaşması imzalamak için bir araya geldik. Fakat yanlış çeviri yada anlama kısıtlığı nedeniyle yanlış bir durum oldu ve iki ülke arasında giriş vizelerinin iptal edilmesi anlaşmasına imza attık. Bunun diğeriyle uyuşup uyuşmadığını bilmiyoruz, fakat Ortadoğu bölgesinde barış, istikrar ve diğer güzel ilkelerden bahsederlerken iki ülke arasında uzaklaşmaya nasıl davet yaptıklarını garipsiyorum. Suriye ve İran arasındaki stratejik ilişkiler ve ortak ilkelere olan inanç bir yana kalsın uzaklaşmaya çağırdıkları iki ülke kim olursa olsun bu tuhaf bir durumdur.” Dedi.

El-Esad, “ ilkelerin farklı olduğunu, diğer davalara da bakış açısının değişik olduğunu var sayacak olursak, yine de gerçekten amaç istikrar ise bu durumda ilişkileri daha çok pekiştirmeye ihtiyacımız vardır. Fakat ben bağımsız karardan, halklar arasındaki iletişimden, çıkarların pekiştirilmesi ve öğrendiğimiz derslerden bahsediyordum. Başkalarından, bölgemiz ve tarihimiz konusunda bize ders vermemelerini temenni ediyoruz. Durumların nereye yöneleceğini bizler belirleriz, bizler de çıkarlarımızı biliyor ve onların nasihatlerine teşekkür ediyoruz” diye sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı el-Esad; yeni Ortadoğu diye adlandırılan plan ve bölgeyi bölme amacıyla sunulan projelerin haritalardan ve sınırlardan başlamayacağını, tam tersine yüreklerden ve akıllardan başlayacağını söyledi. Gelecekte de bu haritaların akıl ve yüreklerimizde tamamlanmasından sonra da bunu haritalar ve pratik üzerine koyma eyleminde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

İran Başkanı Mahmut Ahmedinecad ise yaptığı konuşmada, Suriye-İran ilişkilerinin kardeşliğe dayalı derin, gelişmiş, geniş ve sürdürülebilir ilişkiler olduğunu söyleyerek “bu ilişkileri hiç bir şey bozamaz, bu ilişkiler günden güne daha çok gelişmekte ve derinleşmektedir” dedi.

İki ülke çıkarlarının ve hedeflerinin ortak olduğuna işaret eden Ahmedinecad “aramızdaki işbirliği çemberi ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerde günden güne genişliyor. Bu ilişkilerin ufku net, aydınlık ve yapıcıdır. Biz bu ilişkileri olabildiğince geliştirmeye kararlıyız” diye belirtti.

İran Başkanı, yeni Ortadoğu’nun dönüşüm süreci yaşadığını bölge halkları, Suriye ve İran arasındaki bağların ise güçlü olduğuna dikkat çekti.

Dünyadaki gelişmelerin Suriye, İran, halklar ve özgür hükümetlerin çıkarına olacağına vurgu yapan Ahmedinecad, Siyonist varlığa geçmiş hataları tekrarlamama çağrısı yaparak “çünkü hatalarını tekrarlaması kaçınılmaz sonunun geldiğinin ifadesidir. Bölge halkları karşısında duracaktır” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad ve Başkan Mahmut Ahmedinecad’ın huzurunda, iki ülke arasında vize uygulamasının kaldırılmasına ilişkin bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmayı Suriye adına dışişleri Bakanı Velid el-Muallim ve İran adına İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki İmzaladı.

Bu arada Cumhurbaşkanı el-Esad ve Başkan Ahmedinecad, Vakıflar Bakanlığının bugün öğle saatlerinde Peygamber Hz. Muhammed’in (sav) doğum günü münasebetiyle düzenlediği dini kutlamaya katıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.