HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Beşşar Esad ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, silahsızlanma meselesinde, Siyonist rejimin tüm uluslar arası yasaları kabul edecek ve silahsızlanacak yönde ilerlemesi gerektiğini belirtti.

İran ve Suriye Cumhurbaşkanlarının yaptığı telefon görüşmesinde ikili, bölgesel ve uluslar arası önemli konular hakkında görüş alışverişinde bulunularak iki ülke arasında iş birliğinin şart olduğu vurgulandı.

Telefon görüşmesinde Ahmedinejad Arap Birliği Zirvesinde İran’a verdiği destekten ve Tahran Silahsızlanma Konferansı’na Suriye Dışişleri Bakanı’nın kararlılığından dolayı Esad’a teşekkür etti ve bu konuların iki devlet ve millet arasında güven ve kardeşliği gösterdiğini belirtti.

Ahmedinejad “İran ve Suriye ikili, bölgesel ve uluslar arası meselelerde iş birliğini geliştirecek ayrıca zaman da iki ülke lehinde işliyor” dedi.

İki ülke yan yana oldukları sürece düşmanların yenileceğini vurgulayan Ahmedinejad, Tahran-Şam ilişkilerinin diğer ülkeler için güzel bir örnek olduğunu belirtti.

Tahran Silahsızlanma Konferansı’nın çok faydalı ve yapıcı olduğuna işaret eden cumhurbaşkanı “Tahran Konferansı belki gerçekçi bir silahsızlanma için ilk ciddi adım olabilir çünkü şu ana kadar yapılan toplantılar nükleer silah sahibi olan ülkeler tarafından yapıldı ve bu ülkeler silahlarını koruma çabasındaydılar ancak Tahran Konferansı, nükleer silahların yok edilmesi için düzenlendi” dedi.

Telefon görüşmesinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad da iki ülkenin ortak görüşlere sahip olduğunu vurgulayarak “Tahran ve Şam’ın tüm girişimleri iki ülke ve bölgenin menfaatleri doğrultusundadır” dedi.

İran’ı desteklediklerini tüm bölgesel ve uluslar arası toplantılarda açıkça dile getireceğini vurgulayan Esad “büyük güçler İran ile ilgili nihai hedeflerine ulaşamadılar ve İran’ı Arapların karşısına almaya çalışıyorlar. Tabii bu da herkesten çok Araplara zarar verecek. Suriye tüm gücüyle bu sürecin karşısında yer alacak ve tutumunu açıkça dile getirecek” dedi.

Tahran Konferansına işaret eden Esad, Suriye’nin İran’ın uluslar arası silahsızlanma konusunda alacak her kararı veya öneriyi desteklediğini ve iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.