HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Davutoğlu’nu kabul etti

Resmi temaslar için Tahran’a gelen Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davutoğlu, İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu kabul sırasında bölge ülkeleri arasında işbirliği ve dayanışmanın, halklar için sebat, huzur ve kalkınmayı beraberinde getireceğini belirterek, müstekbir devletlerin çökmeye yüz tuttuğu ve zorba devletlerin yıldızının sönmekte olduğu bir dönemde bölge ülkeleri arasında özellikle İran ve Türkiye arasında işbirliğinin zaruri olduğunu söyledi.
Ahmedinejad, Tahran ve Ankara arasında var olan ilişkinin genişletilmesi yönünde bir çok fırsatın bulunduğunu hatırlatarak, başta enerji alanı olmak üzere muhtelif alanlarda Türkiye ve İran münasebetleri ve işbirliğinin genişletilmesi zaruretini açıkladı.
Ahmedinejad bu kabulde ayrıca İran ve Türkiye halklarının iki dost ve kardeş halk olduklarını vurguladı.
Ahmed Davutoğlu da bu kabulde İran ve Türkiye arasındaki işbirliği kapasitesinin çok geniş olduğunu hatırlatarak İran ve Türkiye ilişkilerinin artırılmasınının mevcut şartlarda zaruri olduğunu belirtti.
Ahmed Davutoğlu ayrıca Mahmud Ahmedinejad’ın ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçilmesini tebrik ederek bu ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ahmedinejad’a yazılı mesajını iletti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.