AsyaHaberler

Ahmedinecad, Dünya Su Konferansı’nda konuştu

İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, su sorununun dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de 65 uluslar arası teşkilat ve 70 ülke temsilcisinin katılımı ile düzenlenen Su Konferansına katılan İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, günümüzde su tüketim miktarının gerçek ihtiyacın iki katı olduğunu belirterek, yapılan tahminlere göre su sorununun dünyanın en büyük krizlerine neden olacağını ifade etti.

Ahmedinejad bazı bögelerde su eksikliğinin kritik bir seviyeye ulaştığını belirterek, bunun bir çok sebebi olduğunu, kontrolsüz tüketimin bu sebeplerden biri olduğunu kaydetti.

İran cumhurbaşkanı ayrıca bazı ülkelerde suyun yanlış tüketilmesi ve bozuk su dağıtım şebekeleri nedeni ile boşa harcandığını, fakat sağlıklı teknik şebekelerin kurulması ve ileri teknolojinin kullanılması ile su tüketim miktarının kontrol edilebileceğini belirtti.

Ahmedinejad ayrıca su krizinde iklim değişikliği ve sera gazlarının yayılmasının da etkili olduğunu belirterek, sanayileşmiş ülkelerin fosil yakıtların daha az kullanılmasında taahhütte bulunmaktan kaçındıklarını, söz konusu ülkelerin sera gazlarının kontrol edilmesi için gereken teknolojiye sahip olmalarına rağmen bu konuda yatırım yapmak istemediklerini belirtti.

Uluslar arası su konferansının sonunda, 2015 yılına kadar BMT’ında dünya su kaynakları stratejisini belirlenmesi talebini içeren bir bildiri yayınlanacak.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.