HaberlerIrakİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Irak-Suriye arasından arabulucu olmalıdır

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Irak ve Suriye arasında baş gösteren krizde arabuluculuk yapması gerektiğini açıkladı.

El-Hayat gazetesinin sorularını cevaplandıran Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, İran’ın Irak’ta bazı siyasi partileri desteklediği ile ilgili bir soruya, İran’ın siyasi ve manevi açıdan destek verdiğini, lakin mali veya askeri destiğinin kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi.

Gazetenin, Irak Başbakanı Nuri Maliki İran’dan bağımsız mı? sorusuna Talabani, Başbakan Maliki ve Irak milli koalisyonunun İran’dan bağımsız olduğunu düşündüğünü ve tutumunu kendi değer ölçüleri ve eğilimlerine göre belirlediğine inandığını kaydetti.

Talabani ayrıca Amerikalı yetkililerin İran’ın Irak’ta bazı akımlara askeri eğitim ve destek sağladığı iddialarının da asılsız olduğunu, Irak’ın İran ve Amerika’nın yüz yüze gelme arenası olacağını da kabul etmediğini belirtti.

Talabani İran aleyhinde muhtemel yaptırımlara katılma konusunda da Irak’ın bölgede tüm ülkelerle iyi komşuluk ilişkilerine ihtiyaç duyduğunu ve bu yüzden İran’a yönelik yaptırımlara katılmayacaklarını vurguladı.

Irak ile Suriye arasında ortaya çıkan son kriz hakkında ise Talabani, bu konuda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’dan iki ülke arasında arabuluculuk yapmasını istediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.