HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, İstanbul’da basın toplantısı düzenledi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad bugün akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında küresel liberal ekonominin çöktüğünü ve mevcut ekonomik sistemin mazlum milletlerin fakirleşmesinden başka bir sonuç üretemediğini bildirdi.

İSEDAK toplantısı için İstanbul’da bulunan Mahmud Ahmedinecad, Batılı devletlerin demokrasi adı altında kendi diktatörlüklerini sürdürdüklerini belirterek, uygulamakta oldukları demokratik sistemlerin halklara faydadan çok zarar getirdiğini söyledi.

Mevcut dünya düzeninin en kısa sürede değişeceğini çünkü bu çürük sistemin artık devam etmesinin mümkün olmadığını belirten Ahmedinecad, sadece ekonomik alanda değil, tüm alanlarda sistem değişecektir dedi.

Mevcut dünya düzeni insanın manevi duygularını yok ederek maddeci bir yapıya büründürdü. Oysa insanlığın aşk, dostluk, hikmet ve keramet gibi kavramlarla yaşayabileceği, bu kavramların olmaması durumunda aslında insanca bir yaşamın olamayacağını belirtti.

Maneviyatsız insanın, insanlıktan çıktığını belirten Ahmedinecad, İnsan kavramına uygun olarak yeni bir dünya düzeni oluşturulacak dedi.

İnsan, aşk, muhabbet ve fedakarlık demektir diyen Ahmedinecad bu duyguların olmadığı bir insanın gerçekten insanca yaşamadığını belirtti. Bu duyguların annelik duygusu gibi olduğunu belirten Ahmedinecad, nasıl ki anneden bu duygu alındığından annelik sıfatı ortadan kalkıyorsa; insandan da bahsedilen sıfatlar alınırsa insanlık sıfatı ortadan kalkar.

Bu gün yeni bir dünya düzeninin kurulması şarttır. Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi kurumlar başta olmak üzere tüm uluslararası kurumlar İnsan kavramı yeniden gözden geçirilerek revize edilmesi gerekir.

Bu değişim yapıldığı zaman dünya kin ve nefretten uzak, sevgi ve saygı çerçevesinde yaşamaya başlayacaktır. Bu düzenin kurulması çok yakındır.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.