HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Katar Emiri ile görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad ve Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el Tani bir araya gelerek bölge ve İslam Dünyası’nın en önemli konuları hakkında görüş alış verişinde bulunarak İslam ümmetinin birliği ve beraberliği üzerinde durdular.

Görüşmede iki ülke arasındaki çok iyi iş birliğine işaret eden Ahmedinejad ve El Tani, çeşitli alanlarda iki ülke arasında ilişkilerin ve işbirliğin daha da gelişmesi yollarını değerlendirdiler.

Görüşmede Tahran ve Doha ilişkilerinin karşılıklı saygı,güven ve kardeşlik üzerine şekillendiğini vurgulayan Ahmedinejad “siyasi alanda iki ülke arasında çok iyi iş birliği mevcut. Bu işbirliğin diğer sektörlerde de gelişmesini umuyoruz” dedi.

İran ve Katar ilişkilerinin, iki millet ve bölgenin yararına olduğunu vurgulayan cumhurbaşkanı,Tahran’ın çeşitli alanlarda ilişkilerin daha da gelişmesini sıcak karşıladığını da belirtti.

Filistin durumuna da değinen Ahmedinejad “İslam ülkeleri ve özellikle Fars Körfezi ülkeleri Filistin halkını savunmada yan yana yer aldıkları takdirde hiç şüphesiz Siyonist rejim için şartlar daha da zorlaşacak” dedi.

Görüşmede İran İslam Cumhuriyetini, bölgenin önemli ve etkili bir ülkesi olarak niteleyen El Tani “Katar, İran ile ilişkilerini stratejik olarak değerlendiriyor ve bu strateji asla değişmeyecek. Katar Tahran’ın Fars Körfezi İş Birliği Konseyi ülkeleriyle ilişkilerinin daha da gelişmesini istiyor ve bu konuda her türlü yardıma da hazır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.