BilimselHaberler

Ahmedinecad, Katar Emiri’ne Nanoskop hediye etti

İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Katar ziyaretinin sonunda Katar emirine İran yapımı bir Nanoskop hediye etti.Bu cihaz, dünyada sadece 5 ülkede var.

Katar ziyareti sırasında Katar emiri ile birlikte basın toplantısına katılan cumhurbaşkanı Ahmedinejad, toplantı sonunda Katar emirine İranlı bilim adamlarının ürünü olan bir adet Nanoskop hediye etti.

Ahmedinejad Nanoskopun İran teknolojisinden Katar’a bir hediye olduğunu ve araştırma merkezlerinde kullanılabileceğini kaydetti.

Ahmedinejad, Katar ziyareti sırasında Katar Eemiri Şeyh Hamad bin Halife Al-i Sani ile katıldığı ortak basın toplantısında İranlı bilim adamlarının Nanoskop cihazı yapımındak’ başarılarına değinerek, dünyada sadece 5 ülkenin bu cihazı yapma kabiliyetine sahip olduğunu ve bunun İran’ın Katar’a teknoloji hediyesi olduğunu ve bu gelişmiş teknolojik aracı, ülkenin eğitim ve araştırma laboratuarlarında kullanabileceklerini söyledi.

Bu cihazın bir kat daha büyütme kabiliyetine sahip olduğunu ve çok özel deneylerde son derece başarılı kullanıldığını hatırlatan Ahmedinejad, bunun, İranlı bilimadamlarının başarısı olduğunu vurguladı.

Bu Nanoskopinin kendileri için çok anlamlı bir hediye olduunu belirten Katar Emiri de İran’ın 40’lı yıllarda da Katar’a diğer bir cihaz daha hediye ettiğini ve bu hediyenin Katar tarafından hala korunduğunu ve bugün de İran Cumhurbaşkanının elinden böyle bir hediye almış olmalarının son derece sevindirici olduğunu söyleyerek, bölge ve İslam ülkelerinin iftiharı haline gelen İran’ın başarılarının kendilerini fevkalade mutlu ettiğini ekledi.

Ahmedinejad bundan önce de Brezilya ve Venezüella cumhurbaşkanlarına, dünyada sadece 5 ülkenin üretebildiği, İran yapımı bir Nanoskopi cihazı hediye etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.