HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Tacikistan-Türkmenistan ziyaretini bitirdi

Tacikistan ve Türkmenistan’a ziyaretlerini tamamlayan İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran’a döndü.
Tahran havaalanında gazetecilere verdiği demeçte ziyaretleriyle ilgili bilgiler veren Ahmedinejad, iki ülkeye gerçekleştirdiği toplam üç günlük ziyaretinin ilk durağı olan Tacikistan’la ilişkilerinin derin ve kardeşçe olduğunu belirterek, Tacikistan ve İran’ın medeniyet ve kültürel alanda ortak değerleri paylaştığını söyledi.
Ahmedinejad, İranlıların Tacikistan’da ciddi yatırımlar gerçekleştirdiğini hatırlatarak, yaklaşık 150 İran şirketinin bu ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi.
İran’ın Tacikistan’da, baraj gibi alt yapı tesislerinde de önemli faaliyetlerde bulunduğunu hatırlatan İran cumhurbaşkanı, bu doğrultuda Tacikistan’da çok modern bir sisteme sahip olan bir barajın İranlı mühendislerce gerçekleştirilmekte olduğunu ve bu barajın inşasında İran teçhizatlarının kullanıldığını hatırlattı.
İran cumhurbaşkanı Tacikistan’dan sonra Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili olarak da, İran-Türkmenistan-Kazakistan demiryolu projesi konusunda tam olarak bir anlaşmaya vardıklarını öte yandan Hazar denizi kıyısı ülkeleri oturumu konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.
Türkmenistan doğalgazının dünya piyasalarına İran üzerinden intikal edilecek olmasının İran açısından çok önemli bir durum olduğunu söyleyen Ahmedinejad, İran’ın kendi iç tüketimi için de, Türkmenistan doğalgazını kullanabileceğini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.