HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Tebriz gezisine başladı

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Tebriz’de: “Bu Azeri Türk topraklarını hep özlerim!. Şükür kavuşturana. Bu toprakların her tarafı güzel!.Bu bölgeye hizmet, bütün hükümetlerin önceliği olmalı!”

Doğu Azerbaycan eyaletine başlattığı 3. gezi turu kapsamında az önce Tebriz havaalanına inen Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad, uçaktan iner inmez “Benim için Tebriz’e gelmek hiçbir hesap yapma ve bir bahane bulma gerektirmiyor. Azerbaycan deyince zaten yüreğimin kuşu çırpınıveriyor. Buranın her tarafı aynı hava, aynı güzellikte. Azerbaycan, İran’ın beyni, kalbi, yüreğidir” diye konuştu.

Tebriz havaalanında muhabirlere konuşan Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad bu hususta ayrıca “Azerbaycan eyaletleri aslında, İslami İran’ın toprağı, bağımsızlığı, izzet ve azametini en iyi şekilde koruyabilecek bir halka sahipler. Azerbaycan’da her şey var. Halis İman, cesaret, zekâ, fedakârlık, yardımseverlik, imar, milliyet, kimlik ve bağımsızlık gibi her şey” diye vurguladı.

Konuşmasının devamında “İslami İran, Doğu Azerbaycan eyaleti halkına çok şey borçludur. Son dönemlerde de, bu ülke aleyhine ne zaman bir fitne oyunu başlatıldıysa, savunmanın önceleri olarak Azerbaycan halkı o fitneyi kalbinden vurmuştur” ifadesini kullanan Dr Ahmedinejad ayrıca “Biz burada bir bütün halinde olan bir halkla karşı karşıyayız. Bu halka yetişmek, bu bölgeyle ilgilenmek aslında her hükümetin öncelikleri arasında yer almalı” diye ilave etti.

Bölgenin Türk halkı, Ahmedinejad’a sık sık sevgi gösterisinde bulunarak Tekbir sesleri arasında alkışladı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.