AsyaHaberler

Ahmedinecad, Türkmenistan ziyaretine başladı

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Tacikistan ziyaretini tamamladıktan sonra, Türkmenistan’ı ziyaret etmek üzere, bu ülkenin başkenti Aşkabat’a geçti.

Uluslararası Aşkabat havaalanında Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kabinesi Başkan Yardımcısı Reşid Muradev tarafından sıcak bir şekilde karşılanan Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve yanında bulunan heyet, daha sonra, ülkenin Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdi Muhammedev’le görüşmek üzere, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçti.

Havaalanında Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ı karşılayanlardan biri olan İslami İran’ın Aşkabat Büyükelçisi Muhammed Rıza Furkani, Dr Ahmedinejad’ın Türkmenistan ziyaretinin gündeminde yer alan konular hakkında muhabirimize bilgi verirken “Bugün Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Sarayında iki ülke liderleri ve bunların yanındaki heyetler, ilgi duydukları konular ve ikili ilişkileri geliştirme konusunu görüşüyorlar” diye konuştu.

Furkani ayrıca “2 günlük olarak düşünülen bu ziyarette iki ülke Cumhurbaşkanları İranlı ve Türkmen uzmanlarca hazırlanan senetler paketini imzalayacak.

Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad’ın bugünkü programında Türkmenistan Bağımsızlık meydanında çelenk bırakma töreni, Türkmenistan’da yaşayan İranlıları ziyaret ve Türkmen meslektaşı Berdi Muhammedev’in Dr Ahmedinejad’ın onuruna verdiği akşam yemeği merasimine katılmak gibi konuların yer aldığını belirten Büyükelçi Furkani, her iki ülke Cumhurbaşkanlarının, Türkmenistan gazının İran’a transferini sağlayacak 2. boru hattının açılışı için Serahs bölgesine gideceklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (12) içerik yüklenmiştir.