HaberlerLatin Amerika

Ahmedinecad ve Chavez dünyanın yeni liderleridir

Venezuela’nın Tahran Büyükelçisi David Velasques, İran ve Venezuela Cumhurbaşkanları’nın dünyanın yeni liderleri olduklarını niteledi.Venezuela’nın Tahran Büyükelçisi David Velasques, ülkesi ve İran arasındaki gelecek ilişkileri hakkında yorumda bulundu.

Velasques, 2009 yılında 10 yıllığına işbirliği haritasını imzalayan iki ülkenin ilişkilerinin günden güne gelişmekte olduğunu ifade ederek, İran ve Venezuela’nın ilişkileri ekonomik, politika ve enerji alanlarda stratejik bir ilişkiye dönüştüğünü, bugün ise İran’ın Venezuela’ya teknoloji ihracat eden ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Venezuela’nın Tahran Büyükelçisi konuşmasının devamında, iki ülke arasında imzalanan 280 işbirliği anlaşmasına temasla, bu anlaşmaların 72’sinin ekonomik ve tarım alanlarda ve 4 milyar dolar değerinde olduğunun bilgisini verdi.

David Velasques, İran ve Venezuela arasında her çeşit nükleer işbirliğini red ederek, barışçıl nükleer teknolojinin İran İslam Cumhuriyeti’nin hakkı olduğunu açıklayarak, ABD ve Avrupa’nın İran karşıtı yaptırımlarını mahküm etti.

Venezuela’nın Tahran Büyükelçisi, konuşmasının diğer bölümünde, İran ve Venezuela Cumhurbaşkanları’nın edebiyatları arasındaki benzerliklerine işaretle, Ahmedinecad ve Chavez’in dünyanın yeni liderleri olduklarını niteledi.

David Velasques, İran’ın nükleer çalışmalarına destek mahiyeti taşıyan ve yakın geçmişte yayımlanan ALBA grubu ülkelerin bildirisine işaret ederek ve ayrıca, İran’a yönelik her çeşit macerapereslik için ABD’yi uyaran Fidel Castro’nun beyanlarını hatırlatmakla, coğrafya konumu görmeksizin İran ve Latin Amerika’nın ortak endişeleri paylaştıklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.