HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad ve Chavez’den dünyaya sürpriz açıklamalar

Venezüella Dışişleri Bakanı, İran Cumhurbaşkanının gelecek hafta Caracas’a yapacağı ziyarete değinerek “Chavez ile Ahmedinejad önümüzdeki hafta içerisinde kamuoyuna hitaben çok önemli açıklamalarda bulunacaklar” dedi.

Tahran’ı ziyaret etmekte olan Venezüella Dışişleri Bakanı Nikolas Maduro, dün akşam İranlı meslektaşı Menuçehr Mutteki’yle görüştükten sonra birlikte katıldıkları ortak basın toplantısında, muhabirlerin çeşitli konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Maduro, Mutteki’yle yaptığı görüşmesinden söz ederken, ikili ve uluslararası meselelerin ele alındığını belirterek “İran-Venezüella halk ve hükümetleri dünyadaki önemli meselelere yönelik ortak bir görüş içerisindeler. Biz bu görüşmede, gelecekte gerçekleşecek konular bağlamında, ortak bir çaba sayesinde ortak bir tavır noktasına ulaşabildik” ifadesini kullandı.

Venezüella Dışişleri Bakanı Maduro bu hususta ayrıca “Biz, emperyalizm ve savaştan uzak çok kutuplu bir dünya oluşturabilmek için birbirimizle stratejik bir ittifak kurduk” şeklinde konuştu.

Nikolas Maduro daha sonra İran İslam İnkılâbını, dünyanın 30 yıllık inkılâbının simgesi ve Venezüella İnkılâbını da, Latin Amerika’da hürriyet yanlısı lider Simon Bolivar’ın hareketiyle başlayan bir inkılâbın sembolü olarak tanımlarken “Biz dünyada değişim yapma, barış ve adalet ortamı sağlama amacıyla mücadele veren iki gücüz. Biz bugün dünyanın, barış ve adalet için savaşılan iki bölgesindeyiz” diye vurguladı.

Venezüella Dışişleri Bakanı Maduro açıklamalarının başka bir bölümünde, İran Cumhurbaşkanını Dr Ahmedinejad’ın gelecek hafta Caracas’a yapacağı ziyarete değinerek “Chavez ile Ahmedinejad önümüzdeki hafta içerisinde kamuoyuna hitaben çok önemli açıklamalarda bulunacaklar” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.