AsyaHaberler

Ahmedinecad ve Katar Emiri basın toplantısı düzenledi

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Katar Emiri Hamed Bin Halife Al-ı Sani, İran milletinin düşmanlar karşısındaki direniş ve gücüne temas ederek, düşmanların İran karşısında her geçen gün daha bir çöküntüye gittiklerini söyledi.

Katar ziyaretinde Doha’da Katar Emiri ile ortak basın toplantısı düzenleyen Ahmedinejad, siyonist İsrail ile hamisi Amerika’nın İran’a karşı tehditleri konusundaki bir soruya verdiği cevapta, siyonist İsrail’in zaafı ile Amerika’nın güçsüzlüğünün ve onların ülke içinde ve dışında her geçen gün konum kaybetmelerinin, İran’a yönelik tehditlerde bulunmalarına neden olduğunu ve böylece kendi halklarını ve dünya kamuoyunu gerçeklerden saptırmak istediklerini ama başaramayacaklarını ifade ederek, İran milletinin kararlı direnişi karşısında düşmanların yenilgiye uğramalarının kesin olduğunu söyledi.

Terör rejimi İsrail’in Lübnan ve Filistin direnişi karşısında aldığı yenilgiler ile kendi iç meseleleri karşısında çaresiz kaldığını belirten İslami İran cumhurbaşkanı, “Siyonistler, İran aleyhindeki bir saldırının kendilerinin haritadan silinmesi manasına geleceğini çok iyi biliyorlar” dedi.

Amerika ordusunun da zayıfladığına temas eden Ahmedinejad, bu durumun Irak ve Afganistan’da çok açık ve seçik bir şekilde görüldüğünü belirterek, bundan dolayı Amerika’nın İran’a karşı askeri bir girişimde bulunması için hiçbir delilinin olmadığını söyledi.

Katar ve İran ilişkilerini dostça niteleyen İran cumhurbaşkanı, iki ülkenin, Irak, Afganistan ve Filistin gibi konular başta olmak üzere İslam dünyası ve bölgesel meseleler konusunda yakın görüşe sahip olduklarını söyledi.

Sözkonusu basın toplantısında Katar Emiri de, İran cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmelere temasla, ele alınan bölgesel sorunların bir an önce çözümlenmesini temenni ederek, bölge ülkelerinin aralarındaki işbirliği ile bölgenin güvenliğini ve huzurunu sağlayabileceklerini söyledi.

Gazze muhasarasını bölgenin ve İslam dünyasının en önemli meselesi olarak niteleyen Katar Emiri, İran ve Türkiye’nin Filistin meselesinde çok önemli rol alabileceklerini ortaya koyduklarını söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Katar’a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak İran’a döndü.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.