HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Ahmedinecad, Venezuela’da açılışlar yapacak

İran ve Venezuela arasındaki münasebetlere işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Dr. Mahmud Ahmedinejad’ın Venezuela seyahatı sırasında bir kaç projenin açılışını yapacağının haberini verdi.

Önceki akşam Venezuela Dışişileri Bakanı Nikolas Madoro ile ortak basın toplantısı düzenleyen İran Dışişileri Bakanı Menuçehr Mutteki, iki ülke arasında atılan adımların yakın gelecekte sonuca ulaşacağını belirtti.

Menuçehr Mutteki, sanayi, tarım, otomotiv ve pek çok sektörde İran’ın güçlü firmaları Venezuela’da faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın yakın gelecekte Venezuela’ye yapacağı sehayat sırasında bir kaç projenin açılışını yapacağının bilgisini verdi.

Venezuela’lı meslektaşı ile gerçekleştirdiği ikili görüşme hakkında da bilgi veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, bu görüşmede, Latin Amerika ve Ortadoğu bölgelerindeki politika, ekonomik ve güvenlik meseleleri üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Mutteki, Nikolas Madoro ile Filistin, Afganistan ve Irak meseleleri üzerinde de istişarede bulunduklarını açkladı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Nikolas Madoro ise ülkesinin İran İslam Cumhuriyeti ile dünya meseleleri üzerinde aynı görüşü paylaştığını, bu bağlamda da sultasız ve çok kutuplu bir dünya oluşturmak için İran ile stratejik ortaklık oluşturduklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.