HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad, Zimbabwe ve Uganda’yı ziyaret edecek

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Zimbabwe ve Uganda ziyaretinden amacın Afrika kıtasıyla çok yönlü ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu vurgulayarak “Zimbabwe ziyaretinde bu ülkede traktör üretim hattının kurulması bekleniyor” dedi.

Mehrabad Havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ahmedinejad, bu ziyaretten amacının Afrika kıtasıyla ilişkilerin derinleşmesi olduğunu, İran’ın Afrika ülkeleriyle ilişkilerinin sağlam ve derin olduğunu belirtti.

İran’ın Zimbabwe ile ilişkilerinin güçlü olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “bu ülke halkı sömürgecilerin karşısında durdu ve kahramanca mücadelelerle bağımsızlığını elde etti. Zimbabwe ziyaretinde, kültürel, ekonomi ve ticari ilişkiler ve ikili yatırımların gelişmesi planlanıyor” dedi.

Ahmedinejad, ziyaretinin programında bir traktör üretim hattının açılması, tekstil fabrikasının geliştirilmesi ve bu ülkedeki uluslar arası ticari fuarına katılmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı “İran İslam Cumhuriyeti bu fuara aktif katılıyor. Bu da iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açacak” dedi.

Uganda ziyaretinin programıyla ilgili olarak Ahmedinejad, iki ülke arasındaki ekonomi ve siyasi ilişkilerin iyi olduğunu vurgulayarak bu ziyarette iki ülke arasında siyasi ve ekonomi ilişkilerin geliştirilmesinin beklendiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.