DünyaFotoğraflarHaberlerKuzey Amerika

Ahmedinecad’ın ABD Temasları – Fotoğraf Galerisi

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı günümüzde dünyada İslam dini ve İslami düşüncenin yaygınlaştığını söyledi. Ahmedinecad dün Amerika’da İslam uleması ve şahsiyetlerle görüşmesinde düşmanların İslam’ın yayılmasından rahatsız olup ihtilaf çıkarmak suretiyle gerçekleri unutturmaya çalıştıklarını söyledi.

Ahmedinecad Amerika’da Kuran-ı Kerim’e hakaret girişimine değinerek bu olayın daha çok kincilik mahiyeti taşıdığı ve tabi ki bir kaç küstahın bu şom girişiminin faturasının Hıristiyanlığa kesilmeyeceğini söyledi. Ahmedinecad Amerika’daki Müslüman ulemanın sözlerinin cevabında terörle mücadele sloganının İslam ile mücadele için bir örtü olarak kullanıldığı sözünün tamamen doğru olduğu ve dayatıcı güçlerin aslında teröristler değil Müslümanlardan intikam aldıklarını söyledi.

Ahmedinecad sözlerinin devamında İran’ın uluslar arası adaletsiz ilişkileri düzeltmek peşinde olduğunu belirterek bu değişim için yakın zamanda ortam hazırlanmasını diledi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İran ve ABD’nin dünyaya etki eden iki güç olduğunu ve dünyanın geleceğinin bu iki ülkenin etkileşimi ile şekilenebileceğini söyledi.

BM Genel Kurulu çalışmaları için New York’ta bulunan Ahmedinecad, ABD’de yaşayan İran vatandaşları ile yaptığı görüşmede yaptığı açıklamada, dünya yönetiminde batı tarzı yönetim tecrübesinin yenilgiye uğradığını ve buna karşılık İran tarzı yönetimin ortaya çıktığını ve yükseldiğini ifade etti.

Batı dünyasının İran’ın silah ve zorbalığa değil kültüre dayalı dünyayı etkileyebilmesinin farkına vardığını vurgulayan Ahmedinecad, “Onlar bundan dolayı rahatsızlık duymaya başlamışlardır” dedi.

Batı tarzı yönetimin milletlerin talanına, zorbalık ve silah gücüne dayalı olduğunu buna karşılık İran tarzı yönetimin mantık, düşünce ve kültüre dayalı olduğunu ifade eden Ahmedinecad, “Onlar Afganistan’a girdiklerinde ilk önce Sovyetler zamanındaki Afganistan madenleri ile ilgili yapılan çalışma belgelerini aldılar, Irak’a demokrasi iddiası ile girdiler fakat bir milyonun hayatına mal oldular.Bunlara mukabil diğer milletler tarihte isteyerek İran yönetiminin altına geçmişlerdir ve o milletlerin ne kültürlerine ne değerlerine bir zarar gelmemiştir ve 2500 yıl önce Kuroş’un yayınladığı ilk insan hakları bildirgesi bunun somut örneğidir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.