FilistinHaberlerİranOrtadoğuRöportajlar

Ahmedinecad’ın El-Manar’daki röportajı

İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Lübnan’ın El-Manar TV kanalına verdiği mülakatta siyonist rejimin Holokast gibi tarihi yalanlar üzerine kurulduğunu açıkladı.

Lübnan’ın El-Manar TV kanalına verdiği özel mülakatta Gazze durumu ile ilgili bir soruyu cevaplandıran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, şu anda Gazze şeridinde yaşanan facianın batı dünyasının tutumundan kaynaklandığını, yüz yıllardır Ortadoğu bölgesine musallat olma arzusunu yaşayan batının tarihi bir gafletten yararlanarak sahte siyonist rejimi bölgede kurduğunu, bu rejimin ilk kurulduğu günden itibaren görevinin tecavüz, işgal ve tehdit olduğunu belirtti.

İsrail’in Nil’den Fırat’a sloganı ile bölgeye tam musallat olmayı hedeflediğini kaydeden Ahmedinejad, İslam inkılabının zaferi ile birlikte bu rejime karşı halkçı bir direniş şekillendiğini, öyle ki son 30 yılda ilerlemelerinin önüne geçildiğini ve şimdi sürekli geri adım atarak yok olmaya yüz tuttuğunu vurguladı.

Siyonist rejimin işlediği cinayetlerin batı dünyasının davranışında gelinen son nokta olduğunu kaydeden Ahmedinejad, bu gün liberal düşüncenin bu rejimin maddi ve sultacı düşüncesinde kendini gösterdiğini, bu düşünceye karşı hürriyet, izzet, Gazze halkının onurlu tutumu ve direnişi yer aldığını belirtti.

Nil’den Fırat’a sloganının esas anlamının istikbara karşı mutlak teslimiyet içerisinde olan bir Ortadoğu olduğunu belirten Ahmedinejad, Lübnan saldırısının amacının bu amacın tümünü kapsamadığını ve gerçekte siyonistlerin direniş çekirdeklerini yok etmeyi hedeflediğini, ancak Hizbullah hareketinin şanlı direnişi ile karşılaşarak hezimete uğradığını belirtti.

Mısır yönetiminin tutumu ile ilgili bir soruya Ahmedinejad, eğer Mısır yönetimi Filistin milletinin kaderi ile ilgileniyorsa yapacağı ilk iş, Gazze şeridine uzanan geçitleri açmak ve Filistin halkının elini kendi vatanlarını savunmak için serbest bırakmaktır, şeklinde karşılık verdi. Ahmedinejad Mısır yönetiminin şimdiki tutumunu değiştirmesi gerektiğini, çünkü batılı diplomatik çevrelerin Gazze saldırısının Mısır’ın önerisi olduğunu dile getirdiğini, tabi bunu düşmanların tefrika çıkarma hesapları olarak değerlendirdiğini, fakat Mısır yönetiminin de kendi tutumuna açıklık getirmesi ve kendini bu suçlamalardan kurtarması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad İran İslam cumhuriyetinin Filistin direnişine verdiği destek konusunda da İran’ın Filistin milleti ve direniş hareketi ile derin kültürel ve imana dayalı bağları bulunduğunu, fakat siyonist rejim ve destekçilerinin Filistinli küçük bir grup karşısında şaşkına uğradığını ve bu yüzden diğer güçlerin Filistin direnişini desteklediğini ileri sürdüklerini, ancak bu sözlerin siyonistleri ve destekçilerini kurtaramayacağını ve Filistin direnişinden de hiç bir şey eksiltmeyeceğini kaydetti.

Ahmedinejad Arap ve İslam ülkelerinin batılı devletleri, ilişkileri kesmekle tehdit ederek Filistin milletinin haklarını savunabileceklerini, Arap devletlerinin yolu açmaları durumunda milyonlarca Arap gencin Gazze şeridine giderek Filistin halkının yanında savaşıp direneceğine inandığını vurguladı.

Son olarak Ahmedinejad, İran İslam inkılabının gidişatından duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu inkılabın getirilerinin sadece İran’da değil, tüm dünyada eşsiz olduğunu, bu günkü İran’ın 30 yıl önceki İran ile asla kıyaslanamayacağını, bu günkü İran’ın kalkınmış ve güçlü bir devlet olduğunu, ancak bu gücün salih, insani ve kültürel bir güç olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.