AfrikaFotoğraflarHaberler

Ahmedinecad’ın Mali Ziyareti – Fotoğraf Galerisi

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu sabah(07 Temmuz 2010), Nijerya’daki D8 zirvesine katılmak ve Mali Cumhuriyeti makamlarıyla görüşmek üzere Bamako’ya gitti.

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran ve Mali’nin ortak cephede yer aldığını belirterek, dünyada adalete dayalı bir sistemin yerleşmesi için iki ülkeye büyük görev düştüğünü söyledi.

Ahmedinejad, İki ülke cumhurbaşkanlarının başkanlığında gerçekleşen üst düzey heyetler ortak toplantısında yaptığı açıklamada, İran ve Mali halklarının kültürel ve insani ortak yönlerinin olduğunu belirtti.

İki ülke arasında birlik duygusunun hakim olduğunu ve iki nilletin de pek çok ortak kültürel ve insani değere sahip olduğunu ifade eden Ahmedinejad, dünyanın içinde bulunduğu ortamda iki ülkeye büyük sorumluluk düştüğünü vurguladı.

Ahmedinejad, “ilk işimiz ülkemizi kalkındırmaktır ve bu bağlamda iki ülke çok iyi işbirliği yapabilir ve bu durum aynı zamanda iki ülke halklarının yararınadır” dedi.

İran ve Mali’nin uluslar arası emperyalist cepheden ağır zararlar gördüğünü de belirten İran cumhurbaşkanı, “Ama, bugün karşılıklı işbirliği sayesinde çözülemeyecek sorun yoktur” dedi.

Mali cumhurbaşkanı Amadou Toumani de, İran’la her alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini belirterek, İran’la ilişkiler düzeyinin geçmişe göre çok daha fazla gelişmesini istedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, müstekbirlerin şatafatlı dış görünümlerinin hayali bir seraptan ibaret olduğunu bildirerek, bağımsız ve hürriyet sever halkların barış ve adaletin hakim olduğu bir dünyayı oluşturmaları için yakın bir işbirliği içinde olmaları gerektiğini bildirdi.

Mali’nin Tembokto şehrinde yer alan Sankore camiinde müslümanlara hitaben bir konuşma yapan Ahmedinecad, insanlığın günümüzde fazlasıyla üstün insani kültür ve değerlere muhtaç olduğunu bildirerek, İran ve Mali halklarının üstün zengin bir kültüre sahip olduklarını ve bu kültürün yaygınlaşmasının insanlığının bu husustaki gereksinimini cevaplayabileceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.