HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad’ın önerileri konferansın atmosferini değiştirdi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, cumhurbaşkanının New York zirvesindeki önerilerinin konferans atmosferini değiştirdiğini belirtti.

Mihmanperest “Batılılar, bu konferansta NPT üyeleri için katılım protokolünün hayata geçmesini zorunlu hale getirmeyi ve üyelere bu anlaşmadan çıkmalarına izin vermemeyi amaçladı. Cumhurbaşkanının konuşması sırasında dokuz ülke salonu terk ederken 183 ülke temsilcisi hazır bulundu. Bu konferansta Siyonist rejimin NPT anlaşmasındaki üyeliğinin gerekliliği ve nükleer faaliyetlerinin gözetilmesi ve denetlenmesi konusundaki hassasiyetler arttı” dedi.

Devrim düşmanları İslami düzenle mücadele etmek için tüm mümkün olan yolları denediğini vurgulayan Sözcü “şu anki en önemli konu düşmanların yumuşak savaşıdır” dedi.

Şu ana kadar İran’a yönelik yapılan suikastlara, 8 yıllık dayatma savaşı ve siyasi-ekonomik yaptırımlara işaret eden Mihmanperest, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra düzen düşmanlarının benimsediği politika, İran halkı ve yetkilileri arasında ikilik çıkartmak olduğunu belirtti.

İslami düzene yönelik sayısız asılsız iddialara işaret eden sözcü “İran düşmanları, düzeni, tüm dünyaya olumsuz göstermeye çalışıyor. Yumuşak savaşta ülkelerin gruplaştığı belli. Bir grup güçlü ülkeler, diğer ülkeleri hegemonyası altına almaya çalışıyor. İran’a dost ülkeler, ülkemize yönelik olumsuz propagandalarla ilgili daha az etkileniyor ancak diğer ülkeler konusunda yumuşak savaşın etkilerinin azalması için müzakerelerde bulunmak gerek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.