HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad’tan Chavez’e desteği için teşekkür mesajı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Venezuela cumhurbaşkanına gönderdiği mesajda hükümetinin İran konusundaki devrimci tutumunu takdirle karşıladığını belirtti.

Venezuela hükümetinin tutumunu takdirle karşılayan Ahmedinecad BM Güvenlik Konseyinin İran’a karşı son kararını kınayarak “İran devleti ve milleti, hegemonya güçlerin zorbalıkları, siyasi ve ekonomi baskıları karşısında dimdik duruyor” dedi.

Mesajında Ahmedinecad şu satırlara yer verdi: “değindiğiniz gibi ne yazık ki BM Güvenlik Konseyi ve başında da ABD ve Batılı müttefikleri bağımsız milletler ve devletlerin başarısı ve ilerleyişini hiçbir şekilde kabul etmiyorlar ve çeşitli bahanelerle onları engellemeye çalışıyorlar. İran İslam Cumhuriyeti dost ülkeler Brezilya ev Türkiye’nin iş birliğiyle Tahran Deklarasyonuyla dünyaya iyi niyetini gösterdi ancak buna karşılıklı ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin liderliğindeki Güvenlik Konseyi, çoğunluğa bakmadan İran’a karşı karar aldı. Güvenlik Konseyi bu girişimiyle tüm dünyaya itibarı olmadığını ispatladı ve dünyadaki tüm mazlum ve özgürlükçü milletlerin yararlanabileceği gerçek barışa, adalete ve milletlerin gerçek ihtiyaçlarına uygun BM yapısının değişmesinin şart olduğunu gösterdi. Bu değişimin ülkelerin özellikle mazlum ve hegemonya güçlerden zulüm görmüş ülkelerin ortak tutumu ve iş birliğiyle yakında gerçekleşeceğine inanıyoruz. Cani Siyonist rejim, işgal altındaki Filistin ve Gazze’nin mazlum halkına uyguladığı kuşatma, bölge halkını temel insani ihtiyaçlarından bile mahrum bıraktığı ve Gazze halkına insani yardım taşıyan gemilere utanmazca saldırdığı halde Güvenlik Konseyi İran’a karşı haksız karar aldı. Güvenlik Konseyi bu konuda bir karar almayacağı gibi ABD’nin cani ve gaspçı rejimin desteğine de şahittir. İran devleti ve milleti defalarca kendi ve diğer tüm ülkelerin barışçıl nükleer enerjiden yararlanma hakkı üzerinde durdu ve hegemonya güçlerin zorbalıkları ve baskıları karşısında dimdik durdu.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.