DünyaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Ahmedinecad’tan Obama’ya kutlama mesajı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Başkanlık seçimini kazanan Barack Obama’ya kutlama mesajı gönderdi.

Ahmedinejad mesajınd, Obama’nın tüm dünya kamuoyu tarafından ABD’nin iç ve dış politikasında beklenen değişimini bir an önce gerçekleştirmesini umduklarını belirtti.

Ahmedinejad, Obama’ya mesajında, “Amerikan halkının oylarının çoğunu alarak başkan seçilmenizi tebrik ederim. Bildiğiniz gibi Allah tarafından kullarına verilen fırsatlar kalıcı değildir ve bu fırsatlar insanlığın gelişmesi ve halkların çıkarına kullanılabileceği gibi Allah Korusun! Halkların ve insanların zararına da kullanılabilir. Değerli zatınızın bu fırsatı insaf, adalet ve halkların gerçek çıkarı yönünde kullanmanızı ve ardınızdan iyi bir nam bırakmanızı temenni ederim” dedi.

Ahmedinejad, mesajının devamında, halkların ve kamuoyunun beklentisinin ABD’nin iç ve dış politikasının düzeltilmesi olduğunu ve bu programın kurulacak yeni ABD hükümetinin başlıca girişimleri arasında yer almasını tüm halkların istediğini belirtti.

Mesajında manevi eğilimleri güçlü Amerikan toplumunun Obama hükümetinden ekonomik krize çare bulunması, ABD’nin uluslararası arenada kaybettiği itibarını sağlamasını, fakirlikle mücadele edilmesini, güvenlik, insan hakları ve aile kurumuna tam bir saygı duyulmasını beklediğini hatırlatan Ahmedinejad, dünya halklarının adaletten uzak, halkların acı çekmesine ve ABD’nin itibarının yok olmasına neden olan dayatmacılık, savaş ve işgal üzerine kurulu ABD dış politikasının değişmesini, bunun yerine dostça samimi ilişkiler kurulmasını, ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığına saygı duyulmasını istediğini vurguladı.

Ahmedinejad, adalet yanlısı, medeniyetler kuran İran halkının da özellikle bölgesinde politikaların değişmesi ve adaletin hakim olması için atılacak gerçekçi adımları desteklediğini belirterek, ilahi öğretiler çerçevesinde kalınarak yapılacak girişimlere Allah’ın da yardım edeceğini ve verilen zararların telafi edilebileceğini ilan etti.

Ahmedinejad, mesajının sonunda yüce yaratandan tüm halklar ve insanlık için refah, izzet ve saadet, savaşlar yerine barış ve esenlik, zulümler yerine adalet ve ilahi emirlerin yerine getirilmesini dilediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.