DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad’tan Obama’ya uyarı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD başkanı Obama’dan İran’ın iç işlerine karışmamasını istedi.

Asaluye kentinde açıklama yapan Ahmedinejad Obama’nın İran’la ilgili açıklamaları konusunda, “Bay Obama, bunları söyleyerek yanlış yaptı. Bizim merak ettiğimiz, neden böyle bir tuzağa düştüğü ve (ABD’nin eski başkanı George) Bush’un daha önce söylediği şeyleri söylemesi” dedi.

Ahmedinejad, Obama’ya, bundan dolayı “üzüntülerini ifade etmesi” çağrısında da bulundu.

’’İran halkı, bütün bu konuşmaları görüyor ve dinliyor, sırası geldiğinde kararını verecek” diyen Ahmedinejad, Obama’ya hitaben şunları söyledi:
’’Siz bu edebiyatla mı İran halkıyla diyalog kurmak istiyorsunuz. Eğer tutumunuz buysa, diyalog için geriye ne kalıyor ki. Bu sözleriniz, halkın sizi Bush gibi görmekten başka hiçbir derdinize derman olmayacak. İran’ın içişlerine karışmaktan çekinin ve bir şekilde pişman olduğunuzu belirtin ki İran halkı bundan haberdar olsun. İran halkı gerçek değişimi olumlu karşılayacaktır.”
Obama’nın yolun başında olduğunu ve tecrübe edinmeye çalıştığını belirten Ahmedinejad, Bush döneminde yaşananların Obama zamanında da yaşanmasını istemediklerini kaydetti.

Halkın, adalet ve kalkınmaya oy verdiğini, yüksek katılımın Batılı ülkeleri rahatsız ettiğini belirten Ahmedinejad, Batılı ülkelerin bu yüzden İran halkının seçimdeki başarısını sorguladığını ifade etti.

”Batılı ülkeler, gözlerini açıp dünyadaki değişimi görmeli’’ diyen Ahmedinejad, ‘’ Batılılar yalan propagandalala İran Halkının iktidarını kaldırmayı hayal ediyorlar’’ dedi

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.