AsyaHaberler

Ahmedinecad’tan ŞİÖ’ye 6 öneri

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad, Şanghay İş birliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısına katılan üyelere altı önemli öneri sundu.

ŞİÖ liderler zirvesinde konuşan Ahmedinejad, üye ülkelere İran’ın önemli önerilerini sunduktan sonra “adalet ve karşılıklı saygı; iletişimin, yapıcı ve kalıcı iş birliğinin en iyi temeli olduğu için uluslar arası ilişkilerde bu iki temelin kurumsallaşması için kararlı bir şekilde hareket etmek gerekiyor. Siyasi, ekonomi, kültürel ve güvenlik müzakereleri de geliştirilmeli ve genel sekreterlik daha da aktif hale gelmeli” dedi.

Ahmedinejad Şanghay örgütü üyelerine üçüncü öneri olarak, üye ülkeler arasında ülkelerin kullandığı para birimi ile ekonomi ilişkilerin yürütülmesi ve Şanghay Bankası’nın üyelerin katılmasıyla kurularak gelişmesi olarak gündeme getirdi.

Ahmedinejad “önceki toplantıda da örgütün şimdiden uzun vadede tek bir para biriminin belirlenmesi ve hazırlıkların yapılması için girişimde bulunması önerildi. Bu toplantıda yeniden buna vurgu yapılıyor” dedi.

Dünyadaki durumu daha iyi araştırmak için üye ülkelerin katılımıyla siyasi ve ekonomi komitelerin kurulması, siyasi-ekonomi ortak görüşe varmak için yararlı öneriler sunmak, uluslar arası yapılarda reform yapılması, bölgesel ve uluslar arası politikalarda koordinasyonun sağlanması ve ortak projelere imza atmak Ahmedinejad’ın diğer önerilerini oluşturuyor.

İran’ın bölgedeki jeopolitik ve jeoekonomik konumuna işaret eden Ahmedinejad, İran İslam Cumhuriyetinin ŞİÖ ile iş birliğini geliştirmeye hazır olduğunu da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.