HaberlerİranOrtadoğu

Ahmedinecad’tan Yeni Dünya Düzeni çağrısı

İSEDAK toplantısı için İstanbul’da bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye’den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında dünyada yeni bir düzenin mutlaka kurulacağını savundu.

Ahmedinejad, “Bugün değişim büyük zaruret arzetmektedir. Bu zaruret eninde sonunda meydana gelecek. Hiç kimse bunun önünü alamayacaktır. Bu düzenin devamı mümkün olmayacatır.” dedi.

İslam Konferansı Teşkilatı’na (İKT) bağlı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 25’inci toplantısı için İstanbul’da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıyı yerli ve yabancı 100’den fazla basın mensubu takip etti. Ceylan Intercontinental Otel’deki toplantı salonunda Ahmedinejad’ın masasının bir kenarında İmam Humeyni diğer tarafında ise İmam Ali Hamaney’in resmi yer aldı. Ahmedinejad, toplantı öncesi foto muhabirlerine elini kaldırarak poz verdi.

Mahmud Ahmedinejad, yaptığı konuşmada dünyaya insani mesajlar gönderdi, dünyanın artık bir değişime ihtiyacı olduğunu dile getirdi. “Dünya bir değişimin aşamasındadır. Yeni bir düzen şarttır. BM, Dünya Bankası, ekonomik ilişkiler, siyasi ilişkiler yeniden tanzim edilmeledir. Dünya kinden, nefretten, düşmanlıktan uzak kalsın. İnşallah o günleri göreceğiz.” dedi. Ahmedinejad şunları söyledi: “Mevcut yapı kati bir yenilgiyle karşılaştı. İnsanlarn sorunlarına sorunlarını çözmeye gücü yetmedi. İnsanlara bir saadet düzeni getiremedi maalesef. Düzen sahipleri büyük bir çıkmaza girdiler. Dünyada silah yarışı bitmemiştir. 60 yıl öncesine göre durumumuz iyi değil. Ekonomik yönden ise liberal iktisat yenilgiye uğradı. Dünyanın şartları gözününüz önünde. Masraf ve savurganlık başını almış gidiyor. Mal ve servet dağılımı dengesiz. Mazlum milletlerin kesesinden çıkan paralar sayılı insanların cebine giriyor. Bunlar insanları sömürüyor. Bugün değişim büyük zaruret arzetmektedir. Bu zaruret eninde sonunda meydana gelecek. Hiç kimse bunun önünü alamayacaktır. Bu düzenin devamı mümkün olmayacatır. Yalnız ekonomi, siyasi değil başka alanlarda da geçerli. Büyük ve yeni bir düzene ihtiyacımız var.”

İnsanların manevi değerleri gözden kaçırdığına da dikkat çeken İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü; “Fedakarlık, candan geçmek, dostluk, başka insanları sevmek, hikmet, keramet bir tarafa bırakıldı. Halbuki bu sayılanlar insanlığın yaşaması için gereklidir. Eğer bunları insanlıktan alırsak dünyada kalıcı bir barış ve istikrardan hiç söz edemeyiz. Eğer bütün insanlar, milletler, devletler yalnız ve yalnız çıkar peşinde olurlarsa yüzde 100 savaş meydana gelecektir. İnsan maneviyattan ayrılısa hayvandan ve diğer canlılardan farkı olmaz.”

İnsanların birbirini sevmesi gerektiğini söyleyen Mahmud Ahmedinejad konuşmasını şöyle tamamladı; “İnsan demek muhabbet insan aşk demektir. İnsan dostluktur, başkalarını sevmektir. İnsan demek yani başkalarının refahı için telaş etmek demektir. Eğer bir annenin muhabbeti, sevgisi o anneden alınırsa, annenin aşkı alınırsa böyle durumda insanlıktan söz edilebilir mi? Annenin muhabbeti olmazsa bu evlat toplumda başkalarını sevebilir mi? Eğer böyle toplumumuz olsa insanlar birbirini sevmezse, acaba böylesi toplumda yaşanabilir mi? Bu toplum hayatına devam edebilir mi? Hayır devam edemez.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.